szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy elismert bíró – aki egyben bírósági szóvivő – neve is szerepel azon a múlt héten nyilvánosságra került listán, ami állítólag a Quaestor-csőd napján még éppen pénzükhöz jutó ügyfelekről készült – tudta meg a hvg.hu. A szegedi bíró állítja, puszta véletlen az időzítés, és tisztségének semmi köze nincs magánemberként birtokolt megtakarításaihoz.

A szegedi bíróság egyik bírója is fenn van azon a listán, amelyen azok szerepelnek, akik a Quaestor bedőlése előtti utolsó pillanatban kivették a pénzüket. A listát múlt héten a Jobbikhoz kötődő online N1 Tv hozta nyilvánosságra, ezzel egyidőben jelent meg riportjuk azokról, akik az időzítés alapján szerintük „fülest kaphattak” a cég bedőléséről. A csatorna a nagyobb összegeket kimentőkre, illetve arra koncentrált, hogy a listán szerepel az ügyészség volt sofőrje (erre később azt közölte az ügyészség, hogy a férfi évek óta nem áll már alkalmazásban).

A hvg.hu jogász forrásai ugyanakkor egy további névre hívták fel a figyelmet a jelenleg is nyilvános táblázatokban: a Szegedi Törvényszékhez tartozó Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság bírája, Telegdy Gergely Béla szintén a csőd napján, 2015. március 9-én vett fel valamivel több mint 3 164 000 forintot. A neve már szerepelt az N1 riportjában is, ugyanis Telegdy anyja szintén aznap 33 millió forintot vett fel. Ez könnyen kideríthető a cégadatbázisból, ugyanis az édesanyja egészségüggyel foglalkozó bt.-jében Telegdy a kültag (más nem is lehetne a bírókra vonatkozó jogszabályok alapján).

Bíró, szóvivő, egyetemi oktató

Az viszont nem szerepelt a hírekben, hogy Telegdy maga bíró, és egyben a Szegedi Törvényszék egyik szóvivője, aki igazgatási, közigazgatási és munkaügyi ügyekben nyilatkozik a bíróság nevében. A Szegedi Egyetem jogi karának honlapja alapján bírói posztja mellett oktat is tanársegédként. Bírósági forrásaink szerint Telegdy olyan bírónak számít, aki rendszeresen kap különféle elismeréseket. „A bíróságon belül a kedvencek közt van, az idén áprilisban tartott nagy éves összbírói értekezleten is dicséretet kapott Handó Tündétől” – mondta egy névtelenséget kérő belső forrásunk.

AFP / ANP / Lex van Lieshout

Jogász körökben egyértelműen az elismertség jelének számít az is, hogy a 34 éves bíró a Magyar Jogász Egylet csongrádi szervezetének titkára. Az egylet helyi vezetője Tárkány-Szűcs Babett, a Szegedi Törvényszék elnöke, aki a közigazgatási és munkaügyi bíróként dolgozó Telegdynek a bírósági hierarchiában is felettese.

Csak véletlenül akkor

Sikerült elérnünk először Telegdy Gergely édesanyját, aki tagadta, hogy bármilyen előzetes információ alapján időzítették volna pont arra a napra a megtakarításuk felvételét. Haszon Irma elmondta: már két héttel korábban bejelentették, hogy egy tervezett ingatlanvásárlás miatt felvennék a pénzt, ráadásul nem is a teljes, benn lévő összeget, így ők is károsodtak a Quaestor-csőd miatt. Ahogy fogalmazott, „teljesen véletlen”, hogy éppen március 9-én teljesítette a Quaestor a már korábban elindított tranzakciót, és ennek az egésznek „semmi köze” ahhoz, hogy a fia bíró. Később tudtunk beszélni Telegdy Gergellyel is, aki megerősítette mindezt, kiemelve, hogy „bíró minőségének semmi köze nincs ahhoz, hogy magánemberként felveszi a saját pénzét”.

A HVG hetilap egyik nyáron megjelent cikkében is szerepel Telegdy neve, az anyag a szegedi Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnökének, Török Márknak az ügyeiről szól, és úgy fogalmaznak benne, hogy a leválthatatlansága miatt elhíresült Töröknek mindenhol vannak „egykori HÖK-ös barátai”, „ide sorolják a Szegedi Törvényszék sajtósát, Telegdy Gergelyt is”.

A nyilvános, 14 oldalból álló listán több száz magánszemély, illetve cégek neve olvasható, róluk állítja a Nemzeti 1 Tv, hogy az utolsó napon fel tudtak venni eltérő nagyságú összegeket. Ugyanakkor az nem derül ki, hogy milyen forrásból került ki az összesítés, illetve így ennek hitelességére nézve sem derül ki információt. Viszont óriási összegről van szó: ezen az utolsó napon több mint 6,5 milliárd forintot vettek fel az ügyfelek.

Vannak, akik előre tud(hat)ták?

Az utolsó napon kivett pénzösszeg több mint a felét, 3,8 milliárd forintot a külügyminisztériumhoz tartozó Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) vette ki a csőd napján, de tagadták, hogy bennfentes információ miatt időzítettek ennyire szerencsésen. A hivatalos közlés szerint a kereskedőház vezetői a Buda-Cash és a Hungária ügy miatt már napokkal korábban döntöttek a pénz kivételéről. Szijjártó Péter több mint egy évvel később, idén júliusban is azt magyarázta egy más témában tartott sajtótájékoztatón nekiszegezett kérdésre, hogy ha a Quaestor nem fizeti ki az utolsó pillanatban a cégüknek az itt tartott állampapírok milliárdos ellenértékét, akkor sem lenne több pénz a károsultak kártalanítására.

Túry Gergely

Tavaly február 24-én robbant ki a szintén milliárdos kárt okozó Buda-Cash botrány, ezt követően dőlt be a Hungária Értékpapír Zrt., majd jött a Quaestor öncsődje. Miután a Buda-Cash padlót fogott, politikai és média körökben terjedni kezdtek információk arról, hogy más pénzügyi cégeknél is nagy baj van, de azóta is találgatják, kik, mikor és mit tudtak pontosan.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!