Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

250-300 ezer ember meghalt, 12 millióan elmenekültek otthonaikból, Szíria gazdasága is romokban hever. A magyar kormány a batyujukkal érkező menekülteknek ugyan ajtót mutat, a luxuscsokoládé-gyárat azért beengedik, főleg ha ez 540 új hazai munkahelyet jelent.

Miközben az Aszad-rezsim harci gépei még ledobják az utolsó hordóbombákat Aleppóban, a magyar kormány sem tétlenkedik, hogy segítsen a háború sújtotta térség rászorulóin. Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter hétfőn sajtótájékoztatón jelenti be ugyanis, hogy Hatvanban nyit csokigyárat a Gharoui Chocolate nevű szíriai cég. A zöldmezős beruházás 540 új munkahelyet teremt majd a várakozások szerint. Ez pedig jelentős létszám már csak azért is, mert a cég, honlapjuk szerint jelenleg csak két darab üzletet működtet, mindkettőt Szíria fővárosában, Damaszkuszban. A vállalkozásnak egyébként működött boltja Aleppóban is, de ezt már régen bezárták, ahogy 2011-ben bezárt a ghoutai gyár is. Most a két damaszkuszi üzletet is egy kis helyi csokoládéműhelyből látják el.

A cég muszlim és keresztény ünnepekre is készít édességeket. A ramadánra éppúgy be lehet náluk vásárolni, mint karácsonyra, de akár húsvétra is. 

A Gharoui Chocolate egyébként egy nagy múltú cég, már a 30-as években működött csokoládégyáruk Szíriában, amit a jelenlegi vezérigazgató nagyapja, Ahmad Ghraoui nyitott. Az Acces nevű üzleti innovációs honlap szerint az egész csokoládétörténet úgy indult, hogy egy párizsi kiállításról hozott haza csokoládét Szíriába, majd elkezdte a saját vállalkozását. A kakóbabot Nyugat-Afrikából szállíttatták, a hozzávaló gyümölcsök pedig szíriai földekről, a dió Damaszkuszból, a pisztácia pedig egészen a közelmúltig Aleppóból érkezett. A család sokáig jó viszonyt ápolt az ország vezetőivel, de más, külföldi méltóságokkal is. Legalábbis a honlap fotógalériája erre enged következtetni. Számos fotó szerepel volt szír elnökökkel, külföldi miniszterekkel és egyéb prominensekkel. A hatvanas évektől azonban egy hosszú szünet következik a fotókban, mert a Gharoui-gyárat államosították.

A vállalkozást végül 1996-ban Bassam S. Ghraoui indította újra, ezúttal egyértelműen luxustermékként árusítva a Ghraoui csokoládét, melynek kézzel készített különleges darabjaiból a British Airways és a Four Seasons is rendel. Ghraoui 2008-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét is megkapta Sólyom Lászlótól, amiért Szíriában sikeresen terjesztette el az 1958-as magyar világszabadalmat, a Heller–Forgó-féle száraz erőművi hűtőrendszert. Az elismerést a magyar nagykövettől vette át Damaszkuszban. Honlapján szíriai-magyar üzletemberként szerepel, az itteni manufaktúra tulajdonosa pedig egy luxemburgi bejegyzésű cég.

Szintén a honlapról tudható, hogy a cég most európai terjeszkedést tervez, innen pedig az egész világot megcélozzák. Ehhez lesz feltehetőleg dobbantó a hatvani üzem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!