szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Akár ezer diákot is érinthet az I Love Diákmunka iskolaszövetkezet fizetésképtelensége, de mégis hozzájuthatnak elmaradt bérükhöz azoknak a cégeknek köszönhetően, ahová kiközvetítették őket. Pedig ezeket a vállalkozásokat semmi nem kötelezi, hogy más helyett a zsebükbe nyúljanak, bár a segítségnyújtás mellett a munkaerő megtartása is motiválja őket. A konkurens szövetkezetek pedig a héten elkezdték átszerződtetni a bajba került cégnél dolgozó fiatalokat.

Egymásnak adták a kilincset a hét elejétől kezdve több diákszövetkezetnél is azok a diákok, akik a letartóztatott MSZP-s politikus, Czeglédy Csaba nevéhez köthető I Love Diákmunka iskolaszövetkezet miatt kerültek bajba. Ugyanis hiába várták, hogy megérkezzen a főként májusban ledolgozott fizetésük, a munkaközvetítő elleni nyomozás miatt a cég számláit előre megjósolhatatlan időre zárolták.

Az egyik, pénze után futó, névtelenséget kérő diáktól tudtuk meg, hogy több konkurens közvetítő azonnal elkezdte felszívni a pórul jártakat, akik adott „partnereknél” dolgoznak. Ő a Jobforce Iskolaszövetkezet pesti irodájában járt már a hét elején, mint mondta, előtte és utána is olyan fiatal volt ott, aki ugyanígy az I Love Diákmunka oldalon keresztül dolgozott eddig. Azok közé tartozik, akiket ugyanarra az állandó helyre közvetítettek ki, annyi lesz számára a változás, hogy ezentúl az új szövetkezeten keresztül dolgozik ugyanott.

A konkurencia lecsapott a hoppon maradt diákokra

A diákok már javában önszerveződtek a Facebookon létrehozott csoport segítségével, sokan elég paprikás hangulatban, hiszen számítottak a főként májusban ledolgozott bérükre. Ehhez képest számára pozitív meglepetés volt, hogy a Jobforce-nál nemcsak átvették, de azt ígérték neki: alakul a megoldás, aminek köszönhetően hamar megkaphatja az elmaradt összeget. „Azt mondták, hogy újra be kell szerezni a jelenléti nyilvántartást a ledolgozott, de ki nem fizetett munkáról. Mondjuk, aki itt is-ott is dolgozott, annak végig kell járnia minden helyet” – mesélte.

Az I love Diákmunka szervezet székháza a Széll Kálmán téren
Stiller Ákos

A Jobforce egyik szakmai koordinátora megerősítette, hogy folyamatosan veszik át a leállt konkurenshez tartozó diákokat. Azt is elmondta, hogy még javában egyeztetnek, de az ágazatot lefedő DiákÉSZ jogi segítségével valóban próbálják mielőbb orvosolni a most már hozzájuk tartozó dolgozók pénzügyi problémáját – visszamenőleg. Ebben a kulcsszereplők azonban azok a cégek, ahol ezt a ki nem fizetett munkát elvégezték a fiatalok. Közülük többen ugyanis maguktól vállalták, hogy kiegyenlítik az elmaradt fizetéseket. Annak ellenére, hogy a diákokkal nem is volt köztük közvetlen jogviszony, hiszen ezek a vállalkozások, például kiskereskedelmi láncok, a közvetítő diákszövetkezettel állnak szerződésben, az küldte hozzájuk az általa toborzott diákmunkásokat.

Mint megtudtuk, az I love Diákmunka kifejezetten nagy szereplőnek számított a piacon, a bedőlése pedig sokakat ért igen kellemetlenül. A diákjaik egy része azért melózott, mert a nyári szünidőre szánta a pénzt, sokan viszont az albérletre, megélhetésükre szánt pénz után futnak.

 „A dm vállalati filozófiájának alapeleme a munkatársakkal való korrekt bánásmód, így nem kérdés, hogy mindent megteszünk a helyzet rendezésére. Jogászainkkal folyamatosan egyeztetünk és dolgozunk azon, hogy olyan megoldást találjunk, amivel a diákok meg tudjak kapni a dm-nél ledolgozott időre a kompenzálást” – erősítette meg a dm Kft. marketing és pr menedzsere, Kanyó Roland. "Más diákszövetkezetekkel is kapcsolatban állunk, a szervezetek azonnal reagáltak, így a diákok folyamatosan lépnek át más diákszövetkezetekbe, és azokon keresztül tovább foglalkoztatjuk őket – ez rugalmasan és gördülékenyen zajlik” – tette hozzá.

Az üzletekben verték az asztalt a szülők

Információink szerint miután nem érkezett meg számláikra a várva várt fizetés, illetve felröppent a hír az I Love Diákmunka helyzetéről, amely ráadásul elérhetetlen volt, több diák szüleivel együtt azokba az üzletekbe ment magyarázatot kérni, ahová kiközvetítették.

„A kialakult helyzet után boltjainknak azonnal javaslatot küldtünk, hogy hogyan tudják megnyugtatni, tájékoztatni a diákokat és szüleiket. Fontos volt, hogy a nálunk dolgozók érezzék, nem hagyjuk magukra őket ebben a helyzetben, hiszen munkájuk ugyanolyan fontos nekünk, mint a többi munkatársé” – közölte a drogériahálózat, amely több diákszövetkezettel is kapcsolatban áll, valamint a nyári szünet idején sok szakmai gyakorlatos tanulót is fogadnak 6-8 hetes nyári gyakorlatra.

Jó píár, de jól is járnak a segítőkész cégek

2016-ban már volt egy hasonló eset, amikor egy multinacionális cég inkább bevállalta, hogy a közvetítő bedőlése miatt kifizeti visszamenőleg a nála dolgozók bérét, lényegében duplán – mondta a hvg.hu-nak Fiák István, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetségének (DiákÉSZ) elnöke. Utána a más helyett zsebébe nyúló cég nyilván perelt, viszont a gyors segítségnyújtás nemc sak jó pr volt nekik: így tudták megtartani a diákokat. „Akkora a munkaerőhiány, hogy ez számukra is jó megoldás volt, nagyobb lehetett volna a veszteség, ha nincs, aki felvegye a munkát” – tette hozzá.

Stiller Ákos

A gyors tűzoltás mellett az ágazat legnagyobb szereplőit összefogó szervezet közben dolgozik a végleges megoldáson is. „Többféle jogi lehetőség is van, a cél az lenne, hogy végül a diákoknak ne kelljen még különféle eljárási díjakat is fizetni. Hiszen a fizetési meghagyásnak, a végrehajtásnak is költségei vannak” – mondta az elnök. Minden attól függ viszont, hogy az I Love Diákmunka iskolaszövetkezet, illetve a mögötte álló cégnek mi lesz a sorsa, ugyanis ez a mai napig nem dőlt el. Ettől függően az egyik lehetséges végkifejlet az, hogy felszámolási eljárás indulhasson a cég ellen, és a így a kijelölt felszámoló által mielőbb megkaphassák elmaradt bérüket a diákok. E mellett a DiákÉSZ próbálja koordinálni a diákok átirányítását más iskolaszövetkezetekhez.

Az I Love Diákmunka a csalás gyanújával előzetesbe került szombathelyi MSZP-s poliltikushoz, Czeglédy Csabához köthető, az ügy politikai részét Fiák István nem akarta kommentálni. A Czeglédy által vezetett, akkor még Rébusz Iskolaszövetkezetet 2009-ben zárták ki az 1994 óta működő érdekképviseleti szövetségből – mondta. A szakításhoz szerinte az vezetett, hogy sorozatosan problémák merültek fel az iskolaszövetkezettel, pontosabban a nyilván nem véletlenül, fél évente- évente átalakuló háttércégével – mondta Fiák. Így már több mint egy évtizede is vita tárgya az akkori elődcéggel, hogy olyan alacsony árakon dolgoztak, ami a többi versenytárs szerint egyszerűen képtelenség, mert nem lehet kigazdálkodni – már ha befizetik az összes közterhet.

Hogy ki van a közvetítő mögött? Itt elolvashatja portrénkat Czeglédy Csabáról!

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!