Tetszett a cikk?

A DK és az MSZP elhúzódó konfliktusa miatt nő az aggodalom a baloldalon, hogy úgy bukják el Budapestet, hogy a választók többsége a demokratikus ellenzékkel szimpatizál. Ami megoldást erre a szocialisták illetékese kigondolt, azt Gyurcsány Ferenc már vissza is utasította. Most kezdődhet az újratervezés.

Az úgy nem járható, hogy nagy, átfogó megállapodás nélkül különalkuk köttessenek egyes városokról, például Budapestről

üzente a Nyugati téri színpadról Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke. Bár egy nevet sem ejtett ki a száján, egyértelműen Tóth József szocialista polgármesternek, az MSZP fővárosi választási felelősének üzent. Tóth ugyanis azt találta ki: pártállástól függetlenül a legalkalmasabb embereket kérné fel egyéni választókerületi jelöltnek.

Az angyalföldi politikus ötletének háttere, hogy az MSZP és a DK között továbbra sem látszik kiegyezés. Botka László miniszterelnök-jelölt szerint esélytelenek lennének a választásokon, ha Gyurcsány Ferenc is rajta lenne pártjaik közös listáján, a DK viszont hallani sem akar arról, hogy a pártelnök nélkül álljanak össze a kampány idejére. Az MSZP-ben a kialakult helyzetet látva egyre többen aggódnak, hogy ha Gyurcsány betartja ígéretét, és mind a 106 egyéni körzetben jelöltet állít (és természetesen a fővárosban a "nagymenőnek számító" tagjait), akkor minden kerületet elbukhat a baloldal. Tóth felvetése erre ajánlana megoldást, vagyis különpaktumot Budapestre.

Szocialista forrásaink közül többen azt mondták, nem nyúlnának azokhoz, akik 2014-ben egyéni körzetet nyertek, de már önmagában ennek megvalósítása céljából meg kéne egyezniük más pártokkal. Legutóbb ugyanis a 8 megnyert budapesti körzetből a VII. kerületet a DK-s Oláh Lajos, Csepelt az Együtt színeiben induló Szabó Szabolcs nyerte meg.

Megkerestük Tóth Józsefet, hogy reagáljon Gyurcsány kijelentésére, azonban csak annyi válasz jött, hogy "nincs reakció". Az Együtt elnöke, Juhász Péter azt mondta, őket egyelőre nem kereste meg Tóth, de először szerinte azt kell tisztázni, milyen körülmények között indulnak a pártok. Ő továbbra is az Új Pólusban hisz (ami a kis pártok választási együttműködését jelentené), de ha az LMP és a Momentum külön indul, akkor új helyzet áll elő. Erről még nem volt közös tárgyalás, azt kivárná.

"A koordinált jelöltállítást támogatjuk, mindent megteszünk azért, hogy választókerületenként csak egy jelölt legyen, de a megállapodásnak nem csak egyes városokról kell szólnia"

– tette hozzá Juhász.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!