Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

Bienerth Gusztáv az elnökségért folytatott küzdelmet elvesztette, és egy még fontosabb csata kellős közepén van. Hét hónapos uralkodásának kétes ügyeit a rendőrség tisztázhatja, ha helyt adnak a feljelentésnek, amellyel Bienerthet vették célba. A volt elnök sértett emberek rágalmairól, támadásáról beszélt, mi pedig bemutatjuk, mely ügyletekben kell védekeznie.

Szeptember 1-jén leváltották Bienerth Gusztávot a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) elnöki posztjáról. A közgyűlés botrányos volt, az úszók láthatóan egységbe kovácsolódtak Bienerth leváltásáért, holott hét hónappal korábban hasonlóan egységesen választották elnöküknek. Mi történt a hét hónap alatt? Sok pletyka és ügy keringett Bienerthről, de mégsem volt egyértelmű, hogy mi a vétke, miért lett kegyvesztett az úszók körében.

A lemondása előtt aztán született egy feljelentés is, Tóth István, a szentendrei Honvéd Kossuth Lajos Sportegyesület vezetője, korábban Bienerth vetélytársa az elnökválasztáson adott be feljelentést csalás gyanújával. A rendőrség feljelentéskiegészítést kért, Tóth pedig épp a szeptember 1-jei, pénteki közgyűlés után hétfőn ment be a MÚSZ-ba a szükséges papírokért, amiket állítása szerint addig nem adott ki a szövetség.

A hvg.hu megszerezte a feljelentéskiegészítést, és pár számlába is betekinthetett. A feljelentésben foglalt ügyek láttán kíváncsian várjuk, a rendőrség indokoltnak látja-e a nyomozás megkezdését – érdekes dolgok mindenesetre vannak. Bienerth szerint a közérdeklődés jogos, főleg egy olyan sportági szakszövetségnél, amely „nagyrészt közpénzből” működik.

15 milliós sikerdíj a régi barátnak

Bienerth 2017. február 1-jén megbízási szerződést kötött Winkler Jánossal – a feljelentés szerint mindezt az elnökséggel nem egyeztette, ami szabályellenes (elnökségi forrásból is úgy hallottuk, nem tudtak Winkler szerződéséről, sőt szerepvállalásáról sem). Bienerth azt mondta a hvg.hu-nak, tényleg nem beszélt az elnökségnek arról, hogy át akarja tárgyalni az Arena International sportszergyártó céggel kötött megállapodást, csak az eredményről számolt be – szóban is, írásban is. Az elnök szavait támasztja alá, hogy az elnökség által meghozott határozatok közt, ami a honlapon megtalálható, nem találtunk ilyen tárgyalásról szóló rendelkezést.

Fazekas István

De mi is volt ez a tárgyalás? Több mint 15 millió forintot fizetett ki Winklernek azon a jogcímen, hogy az Arena Internationallel tárgyaljon, és amennyiben kedvezőbb feltételekkel tud szerződést kötni, a különbözet 15 százalékát jutalékként felveheti (Bienerth egyébként a búcsúzó közgyűlésen élesen bírálta azt az úszószövetségi szabályt, hogy aki szponzort hoz a szövetségnek, jutalékban részesül).

Hogy erről az elnökség nem tudott, az alapszabály rendelkezései fényében van jelentősége: "Az Elnökség a Szakszövetség működését érintő valamennyi kérdésében döntésre jogosult szerv, kivéve azokat az ügyeket, amelyek az alapszabály szerint a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartoznak". Tehát tudniuk és dönteniük kellett volna a megbízásról.

Bienerth az elnökségben információink szerint saját érdemeként tüntette fel a 30 százalékos szponzorpénz-emelkedést – ezt több elnökségi tag egybehangzóan mondta a hvg.hu-nak. A pénzt a négyéves szerződésért előre, egy összegben kapta meg Winkler, holott a sportszergyártó cég csak utólag fizet, évente. Nem is a jutalékkal van baj, ez az SZMSZ-ben most is szerepel, hanem épp ezzel, hogy négy évre előre kapta meg, hallottuk elnökségi forrásból.

Bienerth Gusztáv azt mondta a hvg.hu-nak, hogy Winkler 61 százalékkal több pénzt és termékbeli növekedést ért el 1,5 hónapig tartó tárgyalásai során – az új szerződés a 2020-ig tartó időszakra szól. Nem előre kapott jutalékot, a szerződésben foglalt összeget fizették ki neki – nos, ez nem így van, a szerződés szöveg szerint úgy szól: a megbízási díjat „négy évre vonatkozóan (…) évenkénti pozitív különbözeteként felmerülő euró összegek 15 százalékában” határozzák meg. Az elnökséget állítása szerint informálta az eredményről. Úgy vélte, a Gyárfás-féle vezetés által összehozott, 2020-ig érvényes Aréna-megállapodást más feltételekkel kell megkötni.

Winkler jól ismert a magyar gazdasági életben: volt a Westel Rádiótelefon Kft. vezérigazgató-helyettese, majd 2006-ig ennek jogutódjainak vezető tisztségviselője. 2006 után a T-Mobile vezérigazgatója, majd a Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese. 2011 és 14 között az E.ON Hungária Zrt. igazgatósági tagja. Bienerthtel a Malévban dolgozott együtt 2011-ben.

Igazgató, de nem is az

Sokak megütközését váltotta ki, hogy Bienerth saját hatáskörben kinevezte operatív igazgatónak a fiatal Szabó Krisztinát. Ilyen poszt nem létezik a MÚSZ-ban. Bienerth azzal magyarázta a saját szakállára végzett kinevezést az Indexnek, hogy az igazgatói poszt és a tisztség neve két különböző dolog. Szabót Bienerth 2017. február 14-én nevezte ki próbaidő nélkül a posztra havi bruttó 750 ezer forintos fizetéssel. (Szabó augusztus elején távozott a posztról.)

Az Alapszabály rendelkezései ebben az ügyben is egyértelműek: az elnök feladatai között olvasható, hogy "a szakszövetség főtitkára és az igazgatók felett – megválasztásuk és visszahívásuk (a munkaviszony létrehozása és megszüntetése) kivételével – a munkáltató jogkör gyakorlása". Tehát nem vehet fel új igazgatót. "Az Elnökség a Szakszövetség működését érintő valamennyi kérdésében döntésre jogosult szerv, kivéve azokat az ügyeket, amelyek az alapszabály szerint a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartoznak." A Közgyűlés hatásköre pedig: "vezető tisztségviselők felett a munkaviszony létrehozása és megszüntetése, munkáltatói jogok gyakorlása, ha a vezető tisztségviselő a szakszövetséggel munkaviszonyban áll".

Szerződéseket kötött a MÚSZ Szurdi Lindával is, akivel Bienerth korábban dolgozott már a Riói Ház alkalmával. Szurdi foglalkozása dizájner, formatervező. 2017. március 1-től határozatlan idejű szerződést kötött vele a MÚSZ bruttó havi 500 ezer forint értékben belsőépítészeti tanácsadásért és irodaátalakításért. De Bienerthnek további tanácsokra volt szüksége a MÚSZ-ban talált szerződések szerint, e tárgyban ugyanis február 27-én már kötött egy szerződést a MádiLáncos Stúdió Építész Iroda Kft.-vel, amely lakberendezési koncepcióterveket, illetve gépészeti, kiviteli terveket készített 1,33 millió+áfa díjért.

Mindez a vadonatúj, nemrég 200 milliós értékben felújított margitszigeti MÚSZ-székházra vonatkozott. A MÚSZ szerződött a 2017. július 10-én a Preproduction Company Kft.-vel is. a cég egy hónappal a szerződéskötés előtt alakult. A tulajdonos Szurdi Linda, egymilliós értékben szerződött vele a MÚSZ.

Reviczky Zsolt

Szurdi Linda beszélt a hvg.hu-nak, és szavai jelentősen árnyalják a képet. Azt mondja, az olimpiai Riói Ház, amelyen dolgozott, szakmai és közönségsikereket aratott, ez lehetett az oka, hogy Bienerth ezután újra vele akart dolgozni. Igaz, hogy a margitszigeti MÚSZ-székházat a korábban felújították, de az egyelőre munkára alkalmatlan: két iroda nemrég ázott be, elöntötte a víz, a munkatársak az előtérben kialakított munkaállomásokon dolgoznak, de telefonálni a rossz akusztika miatt kényelmetlen, télen mobil villanyradiátorokkal kell fűteni, hogy ne fagyjanak meg a munkatársak. Nem voltak kisebb tárgyalók, csak az elnöki nagy, ez sem volt optimális. A tervek elkészültek, a Szurdi arra törekedett, hogy olcsón, a meglévő elemeket felhasználva javítani lehessen a helyzeten. 

Szurdi azzal magyarázta a kétirányú (saját és céges) megbízást, hogy két külön feladatra szólt a dolog: a saját megbízatása a belsőépítészeti részre, a cége pedig rendezvényszervezési, grafikai, kreatív munkákat nyert el a vizes vb-t megelőző, annak főpróbájaként megrendezett Budapest Bajnokságra, más rendezvényekre, országos bajnokságra. Ezek grafikai elemeit, a beléptetőkártyákat, az érmeket terveztette a Preproduction Company Kft.

Deutsch kedvenc informatikusai is dolgoztak

Informatikai szolgáltatásokat is bőkezűen honorált a MÚSZ. Korábban egy informatikus havi 62 ezer forintért végezte a munkát a szövetségnél, de Bienerth megbízta az ALLIED Software Systems Kft.-t, a Led Protection és az IC Kentaur Kft.-t is összesen 2,25 millió forintért informatikai munkákra. Az ALLIED Software Systems tulajdonosa Vertán György, akinek neve ismerős lehet, mivel a cégei csinálták 2015-ben az internetkonzultációs honlapot 13 millió forintért Deutsch Tamás megbízásából – az összeg a közbeszerzési értékhatár alatt volt. A honlapot az Origo által megkérdezett szakértők szerint a töredékéből létre lehetett volna hozni.

Vertán és cégei más szálakon is szorosan kötődnek a kormányhoz. Bienerth azzal magyarázza a megbízásokat, hogy rendet kellett tenni a MÚSZ informatikai állapotában, új szerver kellett, nem volt tűzfal, korszerűsítésre is szükség volt.

Bienerth elnöksége a nagy átvilágítással kezdődött, és azzal is végződött: a hvg.hu-nak is elmondta, hogy a 2016-os évet világította át a Deloitte, ahogy gyakran maga is mondta, a négy nagy könyvvizsgálócég egyike. Ennek az átvilágításnak azonban sincs nyoma az elnökségi döntésekben.

A számlákból az látszik, hogy Bienerth nem a Deloitte Könyvvizsgáló és Tanácsadó Kft.-nak fizetett, hanem a Deloitte Üzletviteli és Vezetési Tanácsadó Zrt.-nek 5,14 milliót. Fizetett a MÚSZ 6 milliót forintot jogi szaktanácsadásért a Deloitte Legal Erdősi és Társai ügyvédi irodának is, amely egy világszerte működő tanácsadó hálózat része. A volt elnök szerint viszont igenis a könyvvizsgáló cég végezte a számviteli átvilágítást.

Akárhogy is, ahogy a volt elnök legelső sajtótájékoztatóján is arról beszélt, első intézkedésként a prudencia hiányára hivatkozva állított le közbeszerzéseket, nem a prudenciáról árulkodik, hogy a Deloitte-féle megállapodás nincs meg a MÚSZ-ban, az átvilágítás eredményét pedig a szövetségben sosem látták, Bienerth azt magánál tartotta a feljelentéskiegészítés szerint – elnökségi tagok nem fogták a kezükbe, és kivonatos ismertetésére is csak a legutolsó közgyűlésen került sor.

Még valami: a MÚSZ megbízási szerződést kötött az Aquarázs Kft.-vel is 2017 június 1-jétől. A cég szakmai tanácsadást végzett, pontosabban Sós Csaba szövetségi kapitány, jelenlegi ügyvezető alelnök végezte el ezeket a feladatokat, aki tulajdonos is a cégben – munkájáért havi bruttó 762 ezer forintot kapott. Sós szövetségi kapitányként 400 ezer forintot keres – erről van elnökségi határozat, épp Sós előterjesztésére szavazták meg. Sós tehát két címen is kapott pénzt a MÚSZ-tól.    

Bienerth folyamatosan sértett emberek rágalmairól, támadásáról beszélt az őt ért kritikákkal kapcsolatban. Lemondása után pedig azt mondta, érdekeket sértett, mások tyúkszemére lépett, ezért vonták meg tőle a bizalmat. Nem volt egyszerű dolga: egy Gyárfás Tamás képére kialakított, hozzá ezer szállal kötődő szövetségben kellett átvennie a marsallbotot.

„Nekem nem lehet kényes kérdéseket feltenni”, mondja Bienerth, mert szerinte minden átláthatóan, prudensen ment a MÚSZ-ban az elnöksége alatt. Viszont sok-sok részinformáció, valótlan információ ment ki a sajtóba, és őt sokszor nem is kérdezték ezekről.    

A rendőrség elvileg pénteken döntött arról, elrendeli-e a nyomozást az ügyekben, vagy nem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!