szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az LMP társelnöke állítja, az ukrán munkaerő toborzására adott állami százmilliók nyoma Kósa Lajos tárca nélküli miniszterig vezet.

Hadházy Ákos a korrupcióinfó elnevezésű sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, a történet közvetve ugyan, de elvezet Czeglédy Csabáig is, akinek a bűnösségét már azelőtt országgyűlési határozatba foglalták a kormánypártok, hogy elkezdődött volna a bírósági tárgyalás.

A Magyar Nemzet szerint a történet kiindulópontja az a támogatási szerződés, aminek értelmében egy debreceni cég, a Horizon2020 Nonprofit Kft. tavaly júniusban 450 millió forint támogatást kapott a Nemzetgazdasági Minisztériumtól ukrán munkavállalók „Magyarországon történő foglalkoztatásának elősegítése” címén.

Ha ez nem lenne elég, a cég egy kiterjedt hálózat tagja, így pedig közvetve Kósa Lajos családjával is összekapcsolódik. Hadházy kiderítette, Kósa Lajos felesége, Porkoláb Gyöngyi idén márciusban megvásárolt egy céget, a Tócó-Pece Kft.-t, amelynek ügyvezetői a politikus lányai lettek. A cégnyilvántartási adatok szerint a vállalkozás fő tevékenysége „üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás”, de a valóságban nem végeznek tevékenységet, bevételük sincs.

A céget olyan embertől vették, aki egy iskolaszövetkezeteket, szociális szövetkezeteket, nyugdíjas-szövetkezeteket és munkaerő-kölcsönző cégeket tömörítő, kiterjedt céghálózat egyik tulajdonosa, a hálózat központi tagja a Meló-Diák Alföld Iskolaszövetkezet. És így kapcsolódik a csoporthoz az ukrán munkaerő „elősegítésére” 450 milliót kapó a Horizon2020 is, a cég ügyvezetője és közvetett tulajdonosa, Mátyás László a Meló-Diák igazgatósági tagja, korábban pedig a szövetkezet elnöke is volt, írja a lap.

Hadházy szerint ott kezd érdekessé válni a dolog, amikor kiderül, hogy a cégcsoporthoz tartozó egyik munkaerő-közvetítő cég, az HSA Jobfair Kft. és két szociális szövetkezet is ugyanabba a tiszatardosi házba van bejegyezve, mint az idén augusztusban létrehozott, Keleti Szomszédok Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezet. A foglalkozási forma gyorsan terjed Hadházy szerint Kósa Lajoshoz köthető, ő az, aki önálló képviselői indítványként benyújtotta a nyugdíjas-szövetkezetekről szóló törvényt.

Van tehát egy Kósához közeli cég, amely félmilliárdot kap ukrán munkaerő betelepítésére, egy Kósa által beadott törvény a nyugdíjas-szövetkezetekről és egy Kósához közeli céghálózat, amelynek egyik tagja már az elnevezésében is kiabál arról, mintha ukrán nyugdíjasok betelepítéséről szólna a buli – mondta Hadházy.

A társelnök szerint a miniszter mögött álló cég- és szövetkezeti csoport ismeretében más megvilágításba kerül a Czeglédy-ügy is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!