szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Harangozó Tamás MSZP-s politikus rátört Lázár Jánosra kormányinfó közben, és átadott neki két OLAF-os levelet, majd távozott. Elértük a szocialista képviselőt, azt mondta, Tapolcára siet, az akciót hetekkel ezelőtt találta ki.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

A szolnoki és kalocsai OLAF levelet adta át Harangozó Tamás MSZP-s politikus Lázár Jánosnak a kormányinfón (amelyről percről percre tudósításunkat itt találja). Ezeket a levekelet az MSZP kérte ki az érintett önkormányzatoktól. Akkor lépett oda a pulpitushoz, mikor Lázár abba kezdett bele, hogy a választás valódi tétje, hogy bevándorlóország lesz-e Magyarország.

Haragonzó Tamás erre azt mondta, vannak ennél fontosabb kérdések is, "például a Vejbotrány", majd átadta a két OLAF levelet. Lázár visszakérdezett, mit kezdjenek most ezzel, mire a szocialista képviselő azt mondta, ha már azt magyarázzák, mit miért tesz a kormány, akkor válaszoljanak arra, az ügyben mi volt a miniszterelnök illetve ellenőrző hatóságként Seszták Miklós szerepe, de Lázár beszámolhatna arról is, miről szokott Tiborcz Istvánnal beszélgetni kávézás közben.

Harangozó ezután elhagyta a termet, holott Lázár marasztalta.

Az akció után felhívtuk Harangozót, aki azt mondta, délután 4-kor már Tapolcán tart sajtótájékoztatót, utána pedig fórumot, ezért muszáj volt indulnia. A kormányinfó bő 40 perces csúszással kezdődött, ha eredeti időpontban kezdenek, talán tudott volna maradni.

Amúgy is azt gondolja, Lázárnak amúgy sem neki kell válaszolni, hanem a népnek.

Felvetésünkre, hogy ezt, az MSZP-től szokatlan húzást hogy találták ki, Harangozó azt mondta, "aki engem nem ismer, az gondolhatja ezt szokatlannak." Három hete tervezi az akciót, "annyira bögyömben volt az ügy elmismásolása."

Ez volt az első normál kormányinfó hetek óta, azért most ment be.

"Lehettem volna erőteljesebb, de nem akartam bunkó lenni, nem az volt a cél. De szerintem szükség volt arra, hogy végre valaki odamenjen hozzá és kérdéseket tegyen fel az ügyről. Az írásbeli kérdésekre soha semmilyen érdemi választ nem kapunk, csak mocskolódást."

Harangozó volt egyébként az a politikus, akire élő adásban tört rá korábban Juhász Péter Együtt elnök, mert ő meg az ellenzéki tárgyalások tempójával volt elégedetlen.

Kovács nem állta meg gúnyolódás nélkül a választ

Lázár János miniszter az akció után nagyjából fél órával tért rá az OLAF ügyre, azt mondta, a kormány szerint a szocialista kormánytól jó ötlet volt a közvilágítási tender. Emlékeztetett, ezt még Harangozó kormánya hagyatta jóvá az EU-val. De jól tették, mert a költségek csökkentek, és jobban megvilágított közterek lettek. (Erről a dunaújvárosiak mást gondolhatnak - a szerk.)

Lázár beszélt arról is, 2011 óta különböző önkormányzatoknál, különböző ütemben folyt az Európai Bizottság és az OLAF vizsgálata, a csalás elleni hivatal lezárta a vizsgálatot, az anyagot megküldte a kormánynak és a Legfőbb Ügyészségnek. Az ügyészség pedig megtette a szükséges intézkedéseket, ajánlást fogalmazott meg az OLAF-nak. A kormány is reflektált a megállapításokra, tételesen cáfolva az észrevételeket. Az Európai Bizottság még nem zárta le a vizsgálatát, Magyarországot egyelőre semmivel sem marasztalta el. Onnan még kérdések sem érkeztek. Ha ez megtörténik, határidőn belül válaszol rá a kormány - mondta Lázár.

Bekapcsolódott a válaszba Kovács Zoltán kormányszóvivő, aki azzal jött, Harangozó visszaélt képviselői jogával - ezen Lázár hangosan kuncogott -, de nyilván nem véltelenül távozott a válasz előtt, nyilván kellemetlen lett volna hallania, hogy 2012-ben a szekszárdi közgyűlés MSZP-s tagjai is megszavazták a világításkorszerűsítést.

Harangozó megkeresésünkre azt mondta, az általános döntést szavazták meg a helyi szocialisták arról, hogy legyen-e uniós pénzből korszerűsítve a közvilágítás. "Erre nincs, aki nemet mond."

A konkrét pályázatról viszont már zárt ülésen, helyben kiosztott anyagok alapján kellett dönteni, ami ellen tiltakoztak a szocialisták. Vagy nem szavaztak, vagy tartózkodtak - mondta Harangozó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!