Az oroszok szinte minden eddiginél nagyobb tempóban nyomulnak előre, amikor Trump végre távolodni látszik Putyintól
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
A magyar miniszterelnök szerint mi, magyarok „be vagyunk oltva a woke-vírus ellen”. Ami nagy hiba, mert a szó eredetileg egy a rendszerszintű igazságtalanságok megkérdőjelezésére irányuló attitűdöt takar.
A kormány legújabb kultúrharcának központi eleme a „woke ideológiával” szembeni fellépés. A kormánypárti sajtó az elmúlt tíz napban a woke kultúra számlájára írta az amerikai bankcsődöt, Donald Trump vád alá helyezését, és azzal fenyegetett, hogy a woke irányzat győzelme analfabetizmushoz vezet. A miniszterelnök szerint azonban a magyaroknak egyelőre nincs mitől félniük, mert „mi be vagyunk oltva a woke-vírus ellen”.
A woke – amely magyarra fordítva annyit tesz, hogy „éber”, továbbgondolva pedig annyit, hogy „legyünk résen” – és a mögötte húzódó attitűd világszerte a (szélső)jobboldali erők új kedvenc célpontja lett, amely ellen fel kell venni a harcot. Orbán Viktor régóta keres olyan témákat, amelyek mögött a Fidesz táboránál is nagyobb többség áll, a woke hozzáállással szembeni, eredetileg amerikai álláspont pedig itthon is jól hasznosítható, és a hazai közegbe átültethető importterméknek tűnik a kormánypárt számára.
Noha a hetvenes években megszületett, eredetileg az amerikai feketék öntudatra ébredésének a kifejeződése a woke, amelynek legfőbb célitűzése a rendszerszintű rasszizmus és igazságtalanságok kimutatása, az esélyegyenlőség elérése, alapvető attitűdje pedig a szociális érzékenység, mára a kifejezés – hála a jobboldali populisták és az amerikai jobboldali sajtó következetes munkájának – pejoratív jelzővé vált. Az egyenlőségpárti „túlérzékenység negatív szinonimájává”.
Hogy a magyar miniszterelnök miként teszi politikájának részévé a woke-ellenességet, hogy mit gondol róla az MCC Európai tanulmányok műhelyvezetője és mit egy roma idenditáspolitika-szakértő, arról a HVG e heti lapszámában és a hvg360-on olvashat bővebben.
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Denisz Smihalt egykori helyettese, Julija Szviridenko válthatja a poszton.
Nina Kutinát négy- és hatéves gyerekeivel együtt egy járőrözés során találták meg.