Szexuális zaklatás alatt nemcsak a fizikai zaklatás értendő, hanem a trágár beszéd is. A magyar jogszabály azonban nem elég konkrét, így ha valakit ilyen inzultus ér, nem is tudja pontosan, miért tiltakozzon.
Valószínű, hogy nem egyedi az eset, amikor egy céges rendezvényen, vagy egy wellness hétvégén csapatépítés címszó alatt a főnök szobára kíván menni – vezetői hatalmát kihasználva – csinos alkalmazottjával. Zavarba ejtő, miként az is, amikor egy rendezvényszervező cég asszisztensét a legnagyobb szponzor nézte ki magának és az ügyvezető igazgatón keresztül próbálta becserkészni. A lány természetesen elutasította az ajánlatot, és nem lett belőle gond. Akadnak azonban olyan helyzetek, amikor megfélemlítő környezetben a zaklatott fél új munka után kényszerül nézni.
Sipos Márta munkajogász és Wirth Judit, a Nők a Nőkért Egyesület (NANE) munkatársa azt nyilatkozta korábban az InfoRádiónak, hogy Magyarországon nincs jogi meghatározása a szexuális zaklatásnak. A szexuális zaklatás – mint kifejezés – egyetlen jogszabályban, az egyenlő bánásmódról szóló törvényben szerepel, ott is csak érintőlegesen. A definíció azonban hiányzik, márpedig amit nem definiálnak a törvényben, azt nehéz büntetni. A törvény tehát csak az emberi méltóságot sértő magatartást tekinti zaklatásnak, amelynek megannyi változatát ismerjük. "Nem veszi figyelembe a jog, ha az illetőt csak zavaró módon bámulják, viccelődnek, megalázzák fizikuma miatt. Pedig ezek pontosan kimerítik az emberi méltóság megsértésének fogalmát" – idézte a HRportál a munkajogászt.
Mivel nem elég konkrét a jogszabály, nehéz a bizonyítás, és a dolgozók tartanak a megtorlástól, így kevesen mennek bíróságra és a magyar szerveknek nincs kialakított eljárási rendjük a szexuális zaklatások esetében. Sipos Márta szerint, ha az ügy el is jut a bíróságig, csak akkor születik elmarasztaló ítélet, ha a sértettet konkrét hátrány éri.
Tartalmi partnerünk a HRportál. A teljes cikket itt elolvashatja.