szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem sikerül felújítani a bezárt Rác Fürdőt, és a mellette álló hotel üzemeltetése sem kell senkinek.

Eredménytelenül zárult a Tabánnál álló Rác Fürdő felújítására kiírt meghívásos közbeszerzési eljárás, vélhetően azért, mert a jelentkezők túl magas árat ajánlottak. Nem volt sikeresebb a fürdő mellett álló hotel eladására, bérbeadására kiírt tender sem, egyetlen ajánlat sem érkezett – írja a Népszava.

A II. világháborút követően a fürdőt csak 1965-ben nyitották meg, a ’60-as évek elején történt felújítás során több megmaradt, de sérült épületrészt elbontottak. A fürdő állapota egyre romlott, 2002-ben felújítása halaszthatatlan volt, ezért bezárták, és úgy tervezték, hogy 2004-ben már újra kinyithat.

Másodjára sem kellett senkinek a Rác fürdő mellé épített hotel

Engedtek az árból, de így sem akadt jelentkező a Rác Hotel hasznosítására. A fürdő felújításánál 2025. tavaszi határidővel számolnak.

A felújításhoz a Demszky Gábor vezette főváros magánbefektetőket is bevont: a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) 25:75 százalékos kisebbségi tulajdonrészt szerzett a Rác Nosztalgia Kft.-ben, amely 2005-ben a Magyar Fejlesztési Banktól kapott nagy összegű hitelt a projektre, majd a felújítás egy szállodarész hozzáépítéssel 2007–2010 között nyolcmilliárd forintból elkészült.

Számos tulajdonosi és jogi vita miatt azonban a fürdő nem nyitott meg.

2009 októberében a BRFK nyomozást indított, mivel feltételezhető volt, hogy a beruházás során a Fővárosi Önkormányzatot jelentős vagyoni kár érte. Ezt az eljárást bűncselekmény hiányában megszüntették, majd 2012 októberében – már Tarlós István városvezetése alatt – hűtlen kezelés gyanúja miatt rendeltek el újból nyomozást. Noha ez is érdemi megállapítás nélkül zárult, közben a Rác Nosztalgia Kft. csődeljárás alá került.

Idén már biztosan nem nyílik meg a hányattatott sorsú Rác fürdő

A fürdőt idén novemberben nyitották volna meg, de a tervek megvalósulásának a kulcsok késői átadása, az ingatlan állapotfelmérése és a hotel jövőjének bizonytalansága is útját állta.

A csődeljárás nyomán elárverezték az ingatlanegyüttest, amelyet – már a Karácsony Gergely vezette önkormányzat megbízásából – végül a korábbi kisebbségi tulajdonos, a BGYH vásárolt vissza 2021 augusztusában 5,1 milliárd forintért, kikiáltási áron.

Közben pedig újra leromlott az ingatlanegyüttes állapota. Az egész épületegyüttes penészes, egészségre veszélyes mértékben szennyezett volt, ezért az új tulajdonos a penészes burkolati elemek részleges bontásával, hidegköd és ózontechnológia együttes alkalmazásával penészmentesítette és fertőtlenítette, majd az árvízi szivattyúk ismételt felújításával megelőzte a korábbi évekhez hasonló vizes károkat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!