szerző:
BI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Vígszínház honlapján nyilvánosságra hozták Eszenyi Enikő következő ötéves ciklusra vonatkozó pályázatát. Ebben többek közt a világ legismertebb rendezőjével tervez közös cseh-szlovák-magyar projektet a Monarchia felbomlásáról. Ennek fővédnöke a dokumentum szerint a humánminiszter. Balázs Péter nem hozza nyilvánosságra az anyagát.

"Ha ennek a színháznak nem is lehet feladata, hogy egy nyilvánvalóan megosztott társadalmat egyesítsen bármi áron is, súlyosbítani sem szabad a társadalmon belüli viszályokat, nem szabad hangsúlyozni a meglévő elkülönülést. Természetesen mindenekfelett országunk azon többségéért kell dolgoznunk, amelyet – meglehetősen nagyvonalúan – népnek nevezünk, de nincs jogunk ahhoz, hogy színházunkból exkluzív klubot csináljunk, szűk körű szabadkőművességet, kulturális kaszárnyát."

Jean Vilar, neves francia rendező-színész 1962-es idézetét választotta vaskos, 200 oldalas Nyitott színház – hagyomány és megújulás című pályázata mottójául Eszenyi Enikő.

A Vígszínház regnáló igazgatója a fővárosnak benyújtott és szerdán nyilvánosságra hozott dokumentumában kifejti, hogy "merészen álmodik" a következő öt évről, erre pedig "az elmúlt négy és fél év eredményei, a társulat és a színház dolgozóinak lelkesedése, a közönség ragaszkodása" ad neki alapot. Eszenyi úgy véli, az öt éve tett vállalásait megvalósította: "a Vígszínház megőrizte értékes hagyományait, ugyanakkor képes volt megújulni is". A nézőszám pedig a gazdasági válság ellenére is emelkedett.

A Víg mellett a Pesti Színház 538, a Házi Színpad 80 embert tud fogadni, összesen tehát 1658 ember ülhet le a három játékhely nézőtereire. Az elmúlt évadban a Vígben 203 286, a Pestiben 112 940, a Házi Színpadon 5137 nézőt jelentett. Ezzel a Víg messze a legtöbb nézőt befogadó prózai színház az országban.

Eszenyi Enikő, mint írja, olyan színházról álmodik, amiben "megkerülhetetlen a társadalmi valóságunk kritikai és elemző szemlélete, és amely meghatározó szerepet játszik a társadalomban". A Vígszínház, a maga 1040 főt befogadó termével népszínháznak tekinthető, de ez az Eszenyi által idézett Vilar szerint korántsem csupán népszerű, populáris színház, "hanem esztétikai elveiben igényes, kísérletezésre mindig fogékony, a valóságos problémákkal foglalkozó értékközpontú teátrum".

A pályázati anyagban hosszasan ír a színház múltjáról, majd azt bizonyítja, hogy továbbvitte azokat a hagyományait, amelyek többek közt nagy figyelmet fordítottak mindig is a kortárs és klasszikus magyar drámák bemutatására. Az elmúlt öt évben 16 magyar drámát tűztek műsorra: 7 klasszikus, 9 kortárs darabot. Idén ehhez jön egy Sütő András és egy Szép Ernő-bemutató.

Fazekas István

Szól arról is, hogy a Pesti Színház mára a főváros egyik legnépszerűbb színházává vált, sikerült új közönségrétegeket is megszólítania. Kiemeli a Pun Rock és a Billy világa című nemrég bemutatott darabokat, amelyek a társadalmi problémák iránt fogékonyabb fiatalokat vonzott be például a színházba.

A társulat az előző évadban, 2012/13-ban 11 bemutatót tartott, 568 előadást tartott. A színészek átlag 111-szer, de volt, aki több mint 200-szor lépett színpadra.  A sok munkát a színház azonban nem tudja honorálni, a fizetések alacsonyak, a pályakezdők helyzete különösen elkeserítő, 100 ezer forint körül keresnek.

A Víg az elmúlt időszakban tematikus évadokkal jelentkezett, idén az álom tematikára épülnek az előadások. A következő – immár az új vezetői ciklusban induló – évad tematikája a "Monarchia 100" lesz, amennyiben Eszenyi nyeri a pályázatot. A darabok, események az I. világháború kitörésére, az Osztrák-Magyar Monarchia széthullásának 100 éves évfordulójáról emlékeznek meg.

A Magyar Dal Napján például háborús katonadalokat fognak előadni, felkérnek néhány elismert kortárs szerzőt ezzel kapcsolatos művek írására. Talán a legnagyobb "dobás", korunk egyik legnevesebb rendezőjének, színházi szakemberének, Robert Wilsonnak a bemutatkozása lesz a magyar közönség előtt. A Karl Kraus Az emberiség végnapjai és Hasek Svejk című művei alapján összeállított 1914 című, általa rendezett darab a prágai, a pozsonyi nemzeti színház és a Vígszínház közös produkciójaként valósul meg. Ez egy többnyelvű előadás lesz, amit mindhárom színház bemutat majd.

Érdekesség, és a pályázati anyagban külön kiemeli Eszenyi Enikő, hogy ennek az előadásnak Balog Zoltán lesz a fővédnöke.

Eszenyi a 2013-as fővárosi önkormányzati támogatás minimális növekedésével számol, ami idén 930 millió forint volt. Ebből 351 millió az ingatlanok bérleti díja, így ez valóságosan 579 millió forintot tesz ki. A központi költségvetésből és a gazdasági társaságoktól származó támogatás mindezt egymilliárdra egészíti ki. Mindez a költségek 57 százalékára nyújt csak fedezetet. Ezt Eszenyi kevesli, mint írja, a "modern, 21. századi művészszínház fenntartói elvárás ebből nehezen megvalósítható".

"Határozott szándékom, hogy az egész életemet ennek a színháznak szenteljem. Őszintén remélem, hogy a pályázat elbírálói további bizalmat szavaznak nekem" – zárja a pályázati anyagot Eszenyi Enikő.

Kihívója, az erősen fideszes kötődésű Balázs Péter munkatársától a hvg.hu azt az információt kapta, hogy a szolnoki színház jelenlegi igazgatója nem kívánja nyilvánosságra hozni a pályázati anyagát a szakmai bizottság döntéséig.

Hogy ki hozza meg a végső döntést, mit kell tudni Balázs Péter eddigi munkásságáról, és kik a szereplői a Vígszínházért folytatott harcnak, arról az eheti HVG-ben olvashat további részleteket!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!