szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szülők panaszolták be a tanárt, az ügyből már országos vita lett.

A Párizstól nyugatra fekvő Issou-ban található Jacques Cartier iskola dolgozói hétfőn megtagadták a munkát, így vállalva szolidaritást a meghurcolt kollégájukkal. A tanár arra „vetemedett”, hogy megmutatta a diákjainak Giuseppe Cesari reneszánsz olasz művész Diana szarvassá változtatja Actaeont című festményét. A kép egy görög mitológiai történetet ábrázol, mégpedig azt, amikor a vadász Actaeon egyszer csak megjelenik ott, ahol Diána istennő és a nimfái fürdenek – meztelenül.

A muszlim diákok szülei azonban nehezményezték, hogy a tanár a művészettörténet órán ezt az egyébként a budapesti Szépművészeti Múzeum Régi Képtár gyűjteményében látható festményt mutatta meg a gyerekeknek.

A tanár ellen lejárató hadjárat indult, a közösségi oldalakon rasszizmussal vádolták, a vita pedig gyorsan országos lett, Gabriel Attal oktatási miniszter pedig hétfőn személyesen látogatott el az iskolába, és jelezte azt is, hogy fegyelmi büntetés vár azokra a diákokra, akik a közösségi posztokban hamisan vádolták meg a tanárt.

Az ügy már csak azért is vetett nagy hullámokat, mert Franciaországban a múlt héten ítélt el a bíróság hat tinédzsert, amiért szerepük volt a tanár Samuel Paty brutális meggyilkolásában 2020-ban. A 47 éves Samuel Patyt egy 18 éves csecsen iszlamista 2020. október 16-án először megkéselte, majd levágta a fejét a nyílt utcán a Párizshoz közeli Conflans-Sainte-Honorine egyik középiskolájának a közelében, miután radikális iszlamista körökben elterjedt egy videofelvétel arról, hogy a tanár a szólásszabadságról szóló óráján Mohamed prófétáról készült karikatúrákat mutatott be. A tinédzsereket – akik Samuel Paty meggyilkolásának idején 14 és 15 évesek voltak – súlyos testi sértés elkövetésére irányuló összeesküvés miatt álltak bíróság előtt. Őket azzal vádolták, hogy fizetségért cserébe megmutatták a gyilkosnak Samuel Patyt.

Az issou-i iskola tanárai most attól tartanak, hogy őket is megtámadhatják.

A festményt egy művészettörténet órán mutatta meg a tanár 12-13 éves diákoknak, akik közül néhány elfordították a fejüket, sértve érezték magukat, és azt mondták, sokkolta őket, amit láttak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!