szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha ezen átmegy, nyugodtan szidhatja a bírókat.

Focinyár 2018
Van-e ennél nagyobb sportesemény a világon? Egyesek szerint az olimpia az, mások állítják, a labdarúgó világbajnokság a csúcs. Most, közvetlenül a döntő után, annak hatása alatt, utóbbiakkal értünk egyet. Ezen az oldalon felidézheti a pillanatokat, amelyek ezt igazolják.
Friss cikkek a témában

Ugye ön is szereti szidni a bírót meccsen és azt magyarázni, miért nem ért a játékhoz? A foci bonyolult dolog, oldalakon át lehetne sorolni a furcsa játékvezetői ítéleteket, de azt is, mi mindent kell fejből tudnia egy bírónak. Az alapmű A labdarúgás játékszabályai című, 204 oldalas kiadvány, ebben aztán minden benne van, leszámítva azt, hogy amikor a bíró a kedvenc csapatunk ellen ítél, az csakis csalás lehet. Ezt a kiadványt olvastuk át, és kíváncsiak vagyunk, önök mennyire ismerik a foci legfurcsább szabályait. (Fontos: nem a vb-re érvényes szabályokról kérdezünk, a válaszok általánosságban szólnak a fociról.)

Meglepő, de a szabályokat nem a FIFA alkotja. 1886-ban alakult ugyanis meg az IFAB nevű testület, hogy az angol, a skót, a walesi és az ír szövetség megállapodjon a játék egységes szabályaiban, a FIFA pedig csak 1913-ban döntött úgy, hogy az ő szabályrendszerüket fogadja el, és náluk hagyja minden további változtatás jogát.

A foci evolúciója

1863: az első szabályrendszert leírják
1872: bevezetik a szögletet
1891: ha a kapu előtt szabálytalankodnak, akkor a kaputól 12 méterre meghúzott vonal bármelyik pontjáról szabadrúgás jár
1902: eltörlik az előző szabályt, helyette jön a tizenegyes
1912: a kapusnak a tizenhatoson kívül tilos kézzel megfognia a labdát

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!