szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összehozhatja a párokat a paskolás, bármilyen extrém szexuális megnyilvánulásnak tűnhet is - írja a New Scientist két tanulmányra is hivatkozva. A kutatások azt vizsgálták, milyen hatása van a kötözéstől az ostorozásig tartó és azon is túlnyúló S&M gyakorlatnak a hormonháztartásra.


Mi a kortizol?
A "stresszhormon"nak is nevezett anyag a stresszhelyzetekben döntő szerepet játszik az anyagcsere szabályozásában, valamint segít megfelelő szinten tartani az ATP-t, a sejteket energiával ellátó molekulát.
A Nothern Illinois University kutatócsoportja Brad Sagarin vezetésével egy arizonai szadomazo partyn vizsgálta meg a 13 résztvevő férfi és nő kortizolszintjét az események előtt, után és közben. A mért eredmények szerint a stresszhormon jelentősen megugrott azokban, akiket stimuláltak, de körülbelül negyven perc múlva a kortizolszint a normálisra esett vissza - mindeközben azoknál semmilyen változást nem mértek, akik a "büntetést" osztották ki.

A University of Pisa kutatója, Donatella Marazziti Coloradóban vizsgálta 45 férfi és nő tesztoszteronszintjét - a vizsgálat pedig azt mutatja, hogy csak az aktív, azaz "fogadó" női felekben tapasztalható jelentős hormonszint-emelkedést. Marazziti nem biztos abban, hogy a hormonlöket segít elfogadni nekik az S&M agresszívabb megnyilvánulásait, előfordulhat, hogy mindezt újabb stresszként élik meg.

Mindettől függetlenül mindkét tanulmány arra a következtetésre jut, hogy azok a párok, amelyek az ilyen eseményeken jól érezték magukat, arról számoltak be, hogy sokkal szorosabbnak érzik kapcsolatukat. Az olasz kutató hozzáteszi: akik élvezték a szex ilyen formáit, azok hormonszintje normális maradt, ami vélhetően azért van, mert amikor a szex közös megegyezésen alapul, semmilyen stresszel nem jár, bármilyen extrém megnyilvánulásról legyen is szó.

A New Scientist által megkérdezett amerikai pszichológusok úgy vélik, minden közös program közelebb hozza egymáshoz a párokat, az ostorozás helyett főzhetnek vagy takaríthatnak is együtt. A University of Northumbria pszichológusa, Nick Neave megjegyzi: az orgazmus csökkenő stresszel és hormonszint-növekedéssel jár, így a hasonló kísérleteknél ki kellene küszöbölni a csúcsraérés lehetőségét.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!