szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vasárnap figyelhette meg utoljára az amerikai állampolgárok telefonjait az amerikai nemzetbiztonsági hivatal, az NSA – számolt be a Reuters. A változás a külföldiek utáni kémkedést nem érinti.

Ezekben az órákban ér véget annak a tömeges telefonmegfigyelési programnak egyik része, melynek létéről Edward Snowden rántotta le a leplet. A 2013-ban kirobbant ügyben Snowden több olyan dokumentumot is kiszivárogtatott, melyekből kiderül: az Egyesült Államok nemzetbiztonsági hivatala tömegesen figyelte meg az USA és a világ más területein is az emberek telefonjait és számítógépeit.

Az amerikai szenátus idén májusban szavazta meg a Freedom Act néven emlegetett törvényt, amely szerint amerikai állampolgárokat nem lehet tömegesen lehallgatni. A döntés hatására november 30-án éjféltől (ami nálunk reggel 6 órát jelent) ezt a tevékenységét felfüggeszti az NSA, a későbbiekben minden amerikai megfigyeléséhez bírósági határozatra lesz szükségük. Az elmúlt öt év során gyűjtött adatokhoz 2016. február 29-éig férhet hozzá a hivatal.

A változás nem érinti a külföldiek telefonjainak tömeges megfigyelését, valamint a PRISM névre hallgató internetes megfigyelési programot sem – ezek továbbra is élnek. Hogy mit jelent ez az ön számára és hogy pontosan milyen adatokat is gyűjtenek be, arról itt olvashatja el magyarázatunkat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!