szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai űrügynökség nemrég helyezte üzembe a legújabb földi radarját, az eszköz pedig azonnal megtalált két olyan űreszközt, melyeket több éve elveszettnek nyilvánítottak.

Sikeresebb debütálásra nem is számíthattak volna a NASA szakemberei, amikor munkába állították a legújabb földi radart – számolt be róla a CNN. Az eszköz segítségével két, a Hold körül keringő, de korábban elveszettnek hitt űreszközt sikerült megtalálniuk.

Az egyik a NASA saját, 2008-ban útnak indított holdszondája (Lunar Reconnaissance Orbiter – LRO) volt, a másik pedig az a Csandrajáan–1, amellyel India hajtott végre történelmi felszállást: ez volt az első Holdra küldött ember nélküli űreszközük. Az eszköznek még 2009-ben veszett nyoma, azóta pedig egyszer sem sikerült vele felvenni a kapcsolatot.

A szakemberek szerint az LRO-val könnyű volt a dolguk, mert nagyjából tudták, merre kellene keresniük. A Csandrajáan–1 azonban 2009 augusztusában válaszolt utoljára, ráadásul fele akkora, mint egy autó. Ráadásul a keresést az is nehezítette, hogy a Hold több pontján is magas a gravitáció, ami jelentősen módosíthatja egy ilyen szonda pályáját.

Több hónapos keresés után végül sikerült ráakadni a Csandrajáan–1-re, ami rendkívül fontos adatokat tartalmaz a Holdról. Az új radar pedig remekül vizsgázott, ami a jövőben Hold-missziók szempontjából lehet fontos.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!