szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár nem jellemző, hogy viharban repkednének a drónok, mégis érdekes kérdés, hogyan reagálnak, ha villám csap beléjük. Az alábbi videó készítői is erre voltak kíváncsiak.

A Manchesteri Egyetem nagyfeszültségű laboratóriumának munkatársai és egy lelkes YouTube-ozó érdekes kísérletbe kezdtek, arra voltak kíváncsiak, hogyan reagál egy DJI Phantom 3 drón az elektromosságra, azaz a villámra.

Egy 2 MV-os impulzusgenerátorral állítottak elő villámlást, több mint egymillió voltos árammal. Az első kísérletben a drónt lazán kikötötték, de amúgy éppen úgy repült, mint normál körülmények között. A villámcsapás hatására azonnal lezuhant. Kívülről ugyan nem látszott rajta sérülés, azonban a belső elektronika teljesen tönkrement. De mi van, ha a drónt villámhárító védi? A következő kísérletben egy rézdrótból készítettek alkalmi villámhárítót, ekkor viszont a propeller sérült meg a villám erejétől.

YouTube/Tom Scott

Egyelőre nem nagyon repkednek viharban a drónok, de egyre több vízálló változat készül, így lelkes tulajdonosaik valószínűleg ilyen körülmények között is ki akarják majd próbálni ezeket. Pedig ezt, a videót elnézve, nagyon rosszul teszik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Cservenák Zoltán Tech

Jön a magyar dróntörvény: nagyon modern, kicsit betarthatatlan

A tervek szerint júliustól új törvény szabályozza a drónok röptetését Magyarországon. A jogszabály a „játék” kategória fölött várhatóan továbbra is felelősségbiztosítást, légtérhasználati engedélyt és jogosítványt ír elő, de nem mindegy, milyen drónunk van, és azt hol használjuk. Az új szabályozás szerint mobilalkalmazással lehet majd eseti légteret kérni, ezért a szakértők azt mondják, Európa egyik legmodernebb dróntörvénye lesz a magyar. A profik mégis félnek.