Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Szenvedélyes beszédet mondott a Harvard Egyetem diplomaosztó ünnepségén Mark Zuckerberg. A Facebook alapítója hosszú kihagyás után tért vissza az egyetemre, hogy átvegye díszdoktori címét.

Társadalmi, politikai, gazdasági és tudományos témákat is érintett magyar idő szerint csütörtök éjjel, a Harvard Egyetem diplomaosztóján elmondott félórás beszédében Mark Zuckerberg. A frissen diplomázott hallgatók előtt tartott beszéd esszenciája az volt: a felnőtt életüket most kezdő fiatalokon a sor, hogy olyan világot teremtsenek, melyben mindenki tud és szeret élni.

Abban, hogy előremozdítsuk a társadalmunk fejlődését, komoly generációs feladatunk van. Nem elég új munkahelyeket teremtenünk, újra kell teremtenünk életcélokat. (…) De nem elég, hogy ti magatok rendelkeztek ilyennel. Mások számára is meg kell teremtenetek.

Mark Zuckerberg ezután saját életcéljáról beszélt, azt a részben nyilvánvalóan pr-szempontú, másrészt emberileg nagyon is érthető szempontot beemelve a beszédbe, hogy a Facebook számára jóval több, mint üzlet vállalkozás: nem (csak) pénzt szeretne keresni vele, hanem megváltani a világot. Ezért nem adta el soha a felfutóban lévő Facebookot, még akkor sem, amikor a menedzsment tagjai közül majdnem mindenki más ezt szerette volna. Zuckerberg szerint fontos, hogy ne csak a pénzügyi részét lássa valaki még egy cégnek sem, hanem mindig egy magasabb rendű cél munkálkodjon benne, bármit is tesz.

A Facebook-alapító három dologban látja egy jobb világ megteremtésének zálogát: jelentőségteljes dolgok életre hívásában, az emberi egyenlőség újraértelmezésében és közösségek építésében. Míg az első és a harmadik szempontra maga a Facebook a példa, az egyenlőség hiányával kapcsolatban éppen azt említette Zuckerberg, hogy egy ilyesmi vállalkozást nem mindenki tudna elindítani.

Nézzünk szembe a ténnyel. Valami nem stimmel ebben a rendszerben, ahol én 10 év alatt dollármilliárdokat tudok összehozni, miközben többmilliónyi diák nem engedhet meg magának komolyabb hitelt, és nem tud belevágni egy saját vállalkozásba.

Beszéde végén Mark Zuckerberg megemlítette egy középiskolás mentorálját, aki illegálás bevándorlóként él az Egyesült Államokban. Ezen a ponton a Facebook-alapító szeme könnybe lábadt, arcán látszott, hogy sírással küszködik, a hangja is elcsuklott. A szóban forgó fiúnak ugyanis nincsenek hiteles dokumentumai az USA-béli tartózkodáshoz, így jelenleg nem attól fél, hogy nem veszik majd fel egyetemre, hanem attól, hogy kitoloncolják “abból az országból, melyet hazájának tekint”.

Itt egy fiatal srác, akinek minden oka megvan arra, hogy elhagyja a hite. (…) De ő nem sajnáltatja magát. Mégcsak nem is magára gondol. Jóval komolyabb és magasabb rendű céljai vannak az életben, és szeretne másokat is húzni magával. Sokat elmond a jelenlegi helyzetről, hogy még a nevét sem mondhatom el, mert az kockázatot jelentene számára. De ha egy középiskola vége előtt álló fiú, aki azt sem tudja, hogy mi tartogat számára a jövő, ha ő ki tudja venni a részét abban, hogy előrébb mozdítsa a világot, akkor tartozunk annyival a világnak, hogy mi is kivegyünk ebben saját részünket.

Mark Zuckerberg avatási beszédét teljes terjedelmében elolvashatja itt (angol nyelven), alább pedig megnézheti videón.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!