szerző:
Papós Tamás
Tetszett a cikk?

Még nagy hírügynökségek szerint is teljesen betiltották a VPN-ek használatát Oroszországban, pedig teljesen másról van szó, mint ami Kínában történt: csak egy “feketelistára” kell nagyon figyelni, de erősen kérdéses, hogy ez sikerülhet-e, így Putyinék célja is világossá válik.

Kedden lépett életbe Oroszországban az a törvény, amit a VPN-ekkel szemben hozott a duma, de Puytinék lépését erős félreértés övezi. Mielőtt erre rátérnénk, fontos tisztázni, mi is az a VPN.

A virtuális magánhálózat, vagyis VPN (Virtual Private Networking) lényege, hogy a meglévő kapcsolatunkat használva egy másik hálózatot épít ki, az ezen keresztülmenő adatcsomagok pedig titkosítottak, így a felhasználó jóval nagyobb biztonsággal használhatja, mint a hagyományos hálózatokat. Ráadásul jó szolgálatot tehet akkor is, ha például egy olyan weboldalt szeretne megnézni valaki, amit a munkahelye, iskolája vagy a kormánya letiltott.

Az új törvény a fenti leírás utolsó mondatának utolsó elemére vonatkozik, vagyis az állam szemében kényes oldalakra. Az orosz médiahatóság kiadott egy feketelistát azokról az oldalakról, amelyek törvénybe ütköző tartalmakat osztanak meg, és ezekhez most már a VPN-szolgáltatásoknak sem szabad hozzáférést biztosítaniuk, és együtt kell működniük a hatósággal. Vagyis az átlagembereket ez alig érinti, ha valaki például titokban akar orosz kormányellenes tüntetésekről YouTube-videókat nézni, továbbra is megteheti.

A VPN-szolgáltatók továbbra is működődhetnek tehát Oroszországban, így messze nem ugyanolyan korlátozásról van szó, mint amiről Kínában döntöttek, ahol tényleg elveszik az emberektől az internet legjavát, ráasásul ebben az Apple segített elsőként a diktatúrának.

A félreértésekre a BBC hívta fel a figyelmet, és hangsúlyozta: szinte lehetetlen lesz betartani a törvényt. Ennek egyik oka, hogy a VPN-eken is blokkolni kívánt, törvénytelen oldalakról egyetlen nyilvántartás létezik. Ezért fordulhatott elő, hogy a Google orosz oldala át tudta irányítani az embereket egy blokkolt szerencsejáték-oldalra, ennek pedig az lett az eredménye, hogy órákig elérhetetlenné tették a google.ru oldalt.

A fő probléma, hogy a vállalati VPN-ekre egyáltalán nem vonatkozik a törvény, de IT-szakértők szerint kérdéses, hogyan fognak különbséget tenni a nyilvános és üzleti VPN-rendszerek között – szerintük sehogy, mert szinte lehetetlen. A szakemberek szerint tehát

csak azért hozták a törvényt, hogy a VPN-szolgáltatások átláthatóbbak legyenek az orosz kormány számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!