szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bejegyezték a Dabus nevű mesterséges intelligencia nevére annak a találmánynak a szabadalmi jogát, amit a gép alkotott meg. A döntés új távlatokat nyithat a szabadalmi jogok bejegyzésében.

Régóta folyik már vita arról, hogy ha egy gép feltalál valamit, akkor kit illet a találmány szabadalmi joga: a mesterséges intelligenciát, amely megalkotta, vagy az embert, amely az adott mesterséges intelligenciát létrehozta?

Bár a kérdés elméletinek tűnik, nagyon is gyakorlati: 2019 óta húzódik a vita arról, hogy a Dabus nevű mesterséges intelligencia kaphat-e szabadalmi jogot az általa megalkotott két találmányra – egy, a robotok által jól kezelhető ételtartóra, illetve egy különösen szembeötlő figyelmeztető fényre. Az előbbivel kapcsolatban most megszületett a döntés: a dél-afrikai szabadalmi hivatal bejegyezte a szabadalmi jogot Dabus nevére.

[Feltalálhat-e a mesterséges intelligencia, és ha igen, miért nem?]

A Surrey Egyetem közleménye szerint mindez történelmi lépés a jövőre nézve. Hagyományosan ugyanis az embert tekintjük feltalálónak, bár a szabadalom jogát általában az illetőt foglalkoztató vállalat kapja meg. Bár a szabadalmi törvények sokféle módon definiálják a feltaláló fogalmát, a szabadalmat benyújtó jogászcsapat szerint a negyedik ipari forradalomban ezeket a meghatározásokat újra kell értelmezni.

Pixabay / geralt

Egy biztos: mivel a mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet játszik a találmányok elkészítésében, a mostani döntés jelentős hatással lehet a jövőben a szellemi tulajdonjogokra.

A szabadalmi kérvényt egyébként többek között az Egyesült Államokban, Európában és az Egyesült Királyságban is benyújtották, így érdekes lesz azt látni, ott milyen eredménnyel zárulnak majd ezek az ügyek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!