A japán Waseda Egyetem mérnökei fejlesztették ki a SynRobo nevű robotot, ami a panelek alatt lévő növényeket segít gondozni. Az eszközt úgy tervezték meg, hogy vetésre, metszésre és betakarításra is alkalmas legyen, még a sűrűn beültetett területeken is anélkül, hogy más növényekben kárt tenne – összegezte képességeit az EcoWatch.
A szerkezetet úgy fejlesztették ki, hogy elboldoguljon a szinekokultúra nevű növénytermesztési rendszerben. A mezőgazdaság ezen típusát Maszatosi Funabasi, a Sony Computer Science Laboratories vezető kutatója találta ki. A lényege, hogy az ember és a mesterséges intelligencia segítségével nagy sűrűségben kell változatos növénycsoportokat ültetni, ezzel növelve a biológiai sokféleséget és csökkentve a talaj terhelését. Ezzel a módszerrel a hagyományosnál több élelmiszert lehet megtermelni.
A sok különböző növény termesztése azonban nehézzé teszi azt, hogy csak ahhoz nyúljon hozzá a robot, amelyikhez feltétlenül szükséges. Ennek a problémának a megoldására hozta létre Takuja Otani, az egyetem tudósa csapatával a szóban forgó robotot.
Az olasz Rivoira Giovanni & Figli nevű vállalat egy izraeli gépet állított munkába a gyümölcsösben, ami éjjel-nappal képes szünet nélkül dolgozni.
A szakember szerint a fejlesztés során az elsődleges szempont az volt, hogy könnyen tudjon manőverezni és gyorsan dolgozzon, hogy ne zavarja ezzel a környezetét.
A SynRobo egy 360 fokban látó kamerával rendelkezik, amely segít navigálni, emellett van például metszőollója is, amivel a metszési feladatokat tudja ellátni. Szükség esetén a SynRobót emberek is irányíthatják.
A kutatók azt remélik, a robot segít majd az újfajta földművelési kultúra, valamint a zöldenergia elterjedésében.
Magyarországon már szinte hagyománya van az asztronauták köszöntésének, de az utolsó óta is eltelt 45 év. Nem tudni, Kapu Tibort mivel fogják fogadni, mindenesetre az MNB már rárepült az űrrepülésére.