szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit orvosok az orrsövény-ferdülés kezelésére használt műtétet alkalmazták azokon a betegeken, akik hosszú Covidtól szenvednek, és nem éreznek sem ízeket, sem illatokat. A jelek szerint működik a dolog.

Úttörő eredményt sikerült elérniük a University College London orvosainak. A szakembereknek egy újfajta műtéti eljárással sikerült helyreállítaniuk az ízérzékelést és a szaglást szoknál a betegeknél, akik a koronavírus-fertőzés során vesztették el ezeket – írja a The Guardian.

A legtöbb koronavírus-fertőzött beteg teljesen felépül, ám előfordulhat, hogy a fertőzés hosszú távon is érezteti hatását. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 100 fertőzött emberből hatnál alakul ki a hosszú Covid, világszerte pedig több millió embert érint ez az egészségügyi probléma. A több száz tünet közé tartozik a szaglás és az ízérzékelés elvesztése is, ami már rövid távon is igen kellemetlen.

Ezen akartak segíteni a brit orvosok, akik egy tucat beteget gyógyítottak meg – olyanokat, akik mindegyike teljesen elvesztettet a szaglását a fertőzés után. A probléma minden esetben több mint két éve állt fenn, az erre irányuló kezelések, például a szaglás tréning és a kortikoszteroidok alkalmazása kudarcot vallottak.

A kutatók az eljárás során az úgynevezett funkcionális septorhinoplasztika módszert használták: ezt jellemzően az orrsövényferdülésben szenvedőknél vetik be, hogy növeljék az orrjáratok méretét. Ez épp az orr azon részén növeli a légáramlást, ami a szaglásért is felelős. Az orvosok szerint mindez lehetővé tette, hogy a korábbinál több illatanyag jusson el ezen keresztül az orr azon területére, ahol konkrétan a szaglás történik.

Megvizsgáltak 12 276 felnőttet, kiderült, kiket veszélyeztet jobban a hosszú Covid

Amerikai kutatók arra voltak kíváncsiak, a biológiai nem befolyásolja-e a hosszú Covid kialakulásának kockázatát. A válasz egyértelműnek tűnik, és még az is kiderült, mely korcsoport a leginkább veszélyeztetett.

A kutatók úgy vélik, hogy az illatanyagok ezen területre vándorlása beindítja az érzékelés helyreállítását azoknál a betegeknél, akik a hosszú Covid miatt vesztették el a szaglásukat.

A kísérletben 12 beteg vett részt, 13 további beteg pedig kontrollcsoportként szolgált, aminek tagjai folytatták a szaglástréninget. Előbbi csoport minden tagja jelentős javulásról számolt be, míg utóbbi csoport tagjainál átlagosan 40 százalékkal romlott a szaglás.

Peter Andrews, a kutatás vezetője szerint a műtét 30 százalékkal növeltet a légutakat, és ennyivel növelte a légáramlást is. A szakember szerint minden ember állapota, akit megműtöttek, javult. „Az eljárás valahogy felébreszti a nyálkahártyát, és a betegek többségénél lenyűgöző javulást tapasztaltunk” – nyilatkozta Andrews a lapnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!