Újra lesz Norvég Civil Alap, 20 millió eurót osztanak szét a kormányt megkerülve a hazai civilek között
A támogatások elosztásának koordinálása az Ökotárs feladata lesz – ugyanazé a szervezeté, amelyet egyszer már kipécézett magának a kormány, és az ő szerepükre hivatkozva milliárdokról mondott le, miközben harcot hirdetett a civilek ellen.
HVG
Hatalmas örömhírünk van: újra lesz Norvég Civil Alap Magyarországon! – írta a Facebookon az Ökotárs Alapítvány. Hozzátették: a támogatók bejelentették a hazai lebonyolítót is, és a programot ők fogják működtetni. Mint kiderült,
az újraindított Norvég Civil Alap 2031-ig 20 millió euróval fogja támogatni a hazai civil társadalmat.
Az Ökotárs azt írja, hogy a tervek szerint 2026 elején megjelennek a pályázati kiírások a három ország – Norvégia, Izland és Lichtenstein – együttműködésében működő alap forrásaira. Arra az Ökotárs is emlékeztet, hogy sokáig nem volt Norvég Alap Magyarországon, mert a kormány nem tudott megegyezni Norvégiával.
Időközben a rendszer átalakult, és a civil alap már egyik részes országban sincs államközi szerződésekhez kötve, és közvetlenül megpályázható – írják. Arra is kitértek: a hazai civil társadalomnak óriási szüksége van ezekre a támogatásokra, mert sokszor olyan problémákat kezelnek, amikre az állam nem költ, pedig kötelessége lenne.
Hatalmas örömhírünk van: újra lesz Norvég Civil Alap Magyarországon! A támogatók bejelentették a hazai lebonyolítót – a programot mi fogjuk működtetni! A program 2031-ig 20 millió euróval fogja…
A Norvég Alap honlapján is megjelent közben a tájékoztatás, amely „a civil társadalom megerősített támogatásáról” szól Horvátországban, Csehországban, Magyarországon és Szlovéniában. Ebben azt is írják, hogy „ezekben a nehéz időkben a civil társadalmi szervezetek nélkülözhetetlen szereplők a jogok védelmében, a befogadás előmozdításában és a közösségek – különösen a marginalizálódás által leginkább veszélyeztetett közösségek – megerősítésében”.
Tíz éve zajlott a magyar kormány első látványos akciója a civilek ellen, akiknek az Ökotárs irodájában tartott házkutatás óta már lejárató kampányokkal, hatósági ellenőrzésekkel és a jogalkotókkal is szembe kell nézniük. Hogyan élték meg az elmúlt évtized kormányzati támadásait? Milyen hatással volt a propaganda a megítélésükre és a támogatásukra, és miért tűnnek el a kisebb, helyi szervezetek?
A magyar kormány még 2014-ben akarta az ellenőrzése alá vonni a Norvég Alap civil szervezeteknek járó forrásainak elosztását. Norvégia ezért felfüggesztette a két alapból a Magyarországnak járó összes támogatást, viszont a tárgyalásokon sem sikerült megállapodniuk a feleknek, így a kormány inkább veszni hagyta a 77 milliárd forintot.
Újból veszélyezteti a kormány az uniós forrásokat azzal, hogy egyik napról a másikra lenullázza a Magyar Orvosi Kamarát, miután a szervezet tiltakozó akciója érzékenyen érinti a céljait. Az EU hiába követelte, hogy a jogszabálytervezetekről egyeztessen a kormány, a büntető tempóba ez nem fér bele.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?