Ki a keményebb? Oroszország és Azerbajdzsán ádáz presztízsharcot vív az utasszállító lelövése óta

Azeri és orosz embereket vernek holtra vagy félholtra, sorra veszik őrizetbe a másik ország polgárait Oroszországban és Azerbajdzsánban – ez csak az utolsó fejezete annak a személyes alapú párharcnak, amely tavaly december, egy azeri utasszállító gép véletlen lelövése óta tart Ilham Aliyev azeri és Vlagyimir Putyin orosz elnök között. De ez csak a felszín, a mélyben az erőviszonyok Bakunak kedvező eltolódása áll.

Ki a keményebb? Oroszország és Azerbajdzsán ádáz presztízsharcot vív az utasszállító lelövése óta

Most nem azzal kezdődött a vita, hogy a másik visszaütött, hanem azzal, hogy az orosz légierő tavaly decemberben véletlenül lelőtt egy Bakuból a csecsenföldi Groznij felé tartó azeri polgári repülőgépet. A katasztrófában a fedélzeten tartózkodó 67 emberből 38 életét vesztette. Azért maradtak egyáltalán túlélők, mert a tapasztalt pilótának sikerült átvinnie gépét a Kaszpi-tenger fölött, és egy olyan helyen hajtott végre kényszerleszállást, ahol esély volt a többé-kevésbé ellenőrizhető landolásra.

Bár Putyin fél szívvel bocsánatot kért a „tragikus incidens” miatt – az orosz légvédelem a baleset idején ukrán drónokra lövöldözött – Aliyev többet akart Moszkvától: egyértelmű bocsánatkérést és az áldozatok hozzátartozóinak kárpótlását.

Ezt nem kapta meg, ezért idén május 9-én nem volt hajlandó Moszkvába utazni a hagyományos győzelmi napi díszszemlére, majd lehetővé tette, hogy Bakuba látogasson a Kreml fő ellenségének számító Ukrajna külügyminisztere.

Mianmari és laoszi fegyveresek is masíroztak a Vörös téren, miközben új szintre emelték Putyin és Hszi Csin-ping barátságát

Szintet lépett a Kína és Oroszország közötti együttműködés, Moszkvának pedig esze ágában sincs befejezni az Ukrajna elleni, igazságosnak tartott háborút – ezek a fő üzenetek a Vörös térről, ahol pénteken közel harminc ország vezetői vettek részt Vlagyimir Putyin orosz elnök társaságában a hagyományos győzelem napi díszszemlén.

Az oroszok júniusban válaszoltak: az Urál kapujának számító Jekatyerinburgban a rendőrség razziát hajtott végre több, 24 évvel ezelőtt elkövetett gyilkossággal és egyéb bűncselekményekkel vádolt azeri otthonában, s az őrizetbe vettek közül ketten – a Szafarov testvérek – életüket vesztették a fogdában.

Bár az orosz állítások szerint az áldozatok egyike „szívrohamban” halt meg, amikor Azerbajdzsánban felboncolták a holttesteket, azt állították, a férfiak a szisztematikus ütlegelés következtében vesztették életüket. Közben kikerült egy kép egy másik őrizetbe vett azeriről is, a fotó alapján a rendőrök őt is félholtra verték.

Durvuló adok-kapok

Aki ismeri az orosz rendőrség módszereit, nem igazán lepődik meg a történteken, ám a valószínűleg egyáltalán nem ártatlan azeriek halálát Bakuban – aligha alaptalanul – üzenetként értelmezték.