Sebők János
Sebők János
Tetszett a cikk?

Mérhetetlen kárt okoz a Fidesznek Esztergom bukott polgármesterének tevékenysége. Hiteltelenné teszi mindazt, amit az ország miniszterelnöke és a Fidesz pártelnöke a népakarattal és a nemzeti összefogással kapcsolatban mond, ezáltal megkérdőjelezi azokat a téziseket is, amelyekre az új politika épül. Ezért is furcsa, hogy a Fidesz országos vezetősége ragaszkodik személyéhez.

Meggyes Tamás tíz év után vesztette el az önkormányzati választásokat. A városnak annyira elege lett addigi vezetőjéből, hogy a függetlenként induló Tétényi Éva úgy szerezte meg a szavazatok kétharmadát, hogy a szabad választások óta soha nem látott tömeg járult a szavazóurnákhoz, s egyfajta polgári összefogás és mozgalom bontakozott ki a polgármester megbuktatása érdekében.

A választás után Meggyes nem tudott beletörődni a vereségbe. Megtámadta a választás eredményét, hivatalát, szobáit nem adta át, pestiesen szólva „szívatta” az új polgármestert, ahol, és ahogyan tehette. A Fidesz vezetése azonban a választást követő első héten mélyen hallgatott. Igaz, Orbán Viktor az előző években többször is kiállt Meggyes mellett annak ellenére, hogy a polgármesternek volt „ügye” bőséggel (amelyek közül számosat a bíróságon elvesztett), nem is szólva azokról a magánemberi gyarlóságokról, amelyeket a felesége és ismerősei tártak a nyilvánosság elé.

Az esztergomi fejlemények természetesen ezúttal is bekerültek az országos médiába, s valószínűleg a dagadó újabb botrány is közrejátszott abban, hogy a központ türelme véget ért, és az október 12-i hírportálok arról tudósítottak, hogy Navracsics Tibor magához rendelte a polgármestert, aligha azért, hogy pusztán barackot nyomjon a fejére.

Azóta eltelt egy újabb hét, s némi meglepetéssel olvashatjuk a beszámolókat, melyek szerint Meggyes „akcionizmusa” folytatódik, sőt, a városi Fidesz-frakció (Meggyes Tamáson kívül Bánhidy Vajk, Ivanov Mihály, Kálmán Sándor, Németh József, Pál György, Pócsföldi József, Steindl Balázs és Zoltai Dániel) teljes mellszélességgel kiáll mellette. Vasárnap, a Dobó Katalin Gimnázium zsúfolásig megtelt aulájában kellett volna bemutatkoznia a választott új testületnek, ám az összejövetel nem volt zavartalan. Az alakuló ülésén nem választottak alpolgármestert, mert a Fidesz-frakció már előzőleg levélben közölte, majd a helyszínen is megerősítette álláspontját, miszerint fél évig egyikük sem hajlandó alpolgármesteri tisztséget ellátni. A kijelentéseket az esztergomiak hangos füttyel és fújolással fogadták. Többen azt kiabálták, hogy akkor most hol van a Fidesz pártelnöke által oly sokat emlegetett nemzeti együttműködés, és hogyan érvényesül a népakarat.

A Fidesz-frakció nevében Steindl Balázs, a frakció elnöke erre válaszolva kijelentette, hogy ők Nyíri Attila MSZP-s képviselőt jelölnék alpolgármesternek(?), majd amikor az új polgármester az állásfoglalás átgondolását kérte, s közmeghallgatást javasolt, a fideszes képviselők – az esztergomiak kérdései elől kitérve – kivonultak az alakuló ülés helyszínéről. Mint kiderült, erre volt is okuk, mert Tétényi Éva ismertette, hogy a városnak 20 milliárd forintos adóssága halmozódott föl (ehhez az összeghez hozzájárult, hogy a Meggyes Tamást kellemetlenül érintő ügyekben indított perek költségeit is az adófizetők állták, miután a testület fideszes többsége nagylelkűen megszavazta ezt az „aprópénzt” a volt polgármesternek), s ennek jelentős részét a következő években kell kifizetni.

Tétényi Éva arról is beszámolt, hogy a kialakult helyzet miatt kettős kormányzás van a polgármesteri hivatalban, a városházán félelem uralkodik, neki és munkatársainak nincs internet-hozzáférésük és a saját telefonjaikat használják. Nagy taps közepette jelentette be, hogy Meggyes Tamás polgármesteri szobájában – ha végre átadja a helyiséget – helytörténeti múzeumot alakít ki. Azt is megosztotta a hallgatósággal, hogy tudomása szerint a Fidesz-frakció azt akarja javasolni, hogy Meggyes az országgyűlési, képviselői munkájához tovább használhassa a városházi irodáját és a gépkocsiját. (Vajon a képtelen ötlet megszavazása esetén az iroda fenntartási, esetleg bérleti díját, amelynek fedezésére képviselői költségtérítés jár, szintén közpénzekből állják?)

Hétfőn aztán az ötletelés folytatódott tovább. Nyilvánosságra került, hogy a Fidesz-KDNP képviselőcsoport nemcsak Meggyes sajátos „menedzselésére” készül, de a többségben lévő városatyák a csütörtökre kért rendkívüli ülésen az új polgármesterre átruházott valamennyi feladat- és hatáskört is visszavonnák.

Talán ennyiből is nyilvánvaló, hogy Esztergomban magasról „leszavazzák” a kétharmados népakaratot, a nemzeti együttműködést. A fideszes többségnek – Meggyes vezérletével – egyelőre nincs más célja, minthogy ellehetetlenítse, elüldözze, távozásra bírja az új polgármestert. A küzdelem kimenetele egyelőre beláthatatlan és többesélyes, de az már most biztos, hogy a fideszes frakció tagjai – a párt szempontjából is – rendkívül károsan, kontraproduktívan dolgoznak. S nemcsak azért, mert meghazudtolják Orbán Viktor kijelentéseit, mert szembe mennek a fideszes főnökséggel, hanem mert jelentős mértékben ártanak a győztes pártkoalíciónak is, hisz ebben az esetben a napnál világosabb, hogy a hirdetett elvek és a mindennapi tettek között Esztergomban azért elég nagy szakadék tátong.

Ha a helyi fideszes képviselőknek valóban sikerül megbénítania az önkormányzat működését, akkor az természetesen a súlyosan eladósított Esztergom városának és polgárainak is a terhére lesz. Ezért csekély a valószínűsége annak, hogy az obstrukció következményeként a bukott polgármester visszatérjen a hatalomba. Erre ugyan a jogi lehetőségek megvannak, hiszen működésképtelenség esetén félév múlva az Alkotmánybíróság javaslatára a Parlament feloszlathatja a „béna kacsa” önkormányzatot, s új választást írhatnak ki. Ám ha erre sor is kerülne, tételezzük fel, hogy a gerinces esztergomi polgárok, ha egyszer már ilyen nagy számban Meggyes ellen voksoltak, akkor legközelebb csakazértis is kiállnak Tétényi Éva, illetve a saját méltóságuk, büszkeségük, szavazatuk mellett.

Valószínűleg ezzel a Fidesz-központban is tisztában vannak. Remélhetőleg a pártvezetésben vagy személy szerint, Orbán Viktorban is,  van annyi megfontoltság, józanság, hogy belássák, a kormányzópárt érthetetlenül nagy kockázatot vállal fel, ha továbbra is egy választópolgárok által érdemtelennek tartott embernek tartja a frontot. Olyan valakinek, aki hatalom-mániájával belepiszkít abba az imázsba, amit az ország új, kétharmados vezetése próbál meg kialakítani magáról.

Vagy Meggyes olyasmit tud, ami őt a jövőben is „nélkülözhetetlenné” teszi?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!