Tetszett a cikk?

Hétfő délelőtt 10 órakor az osztrák kormánykoalíció kisebbik tagja, a néppárt felmondta az együttműködést a szociáldemokratákkal, s új választások kiírását sürgette. A váratlan döntést Wilhelm Molterer alkancellár jelentette be, közölve, hogy ő fogja pártját az új választásokon vezetni.

A pénzügyminiszteri és pártelnöki tisztséget is betöltő néppárti politikus a bejelentésével kész helyzet elé állította az éppen akkor ülésezni kezdő szociáldemokrata vezetést. Az SPÖ-ben hetek óta személyi és irányválság dúl, a hétfői elnökségi ülést azért hívták össze, hogy két égető kérdésben döntsenek: maradjon-e a párt kettős irányítás alatt, azaz a kancellári tisztet betöltő Alfred Gusenbauer miniszterelnökségével, s a pártelnökséget pár hete átvevő Werner Faymannal. Dönteni akartak az új duó által tíz napja végrehajtott irányváltásról is, amely szerint immár az SPÖ is a közvetlen népszavazást kezdeményezi az Európai Unió sorsfordító kérdéseiben. A Gusenbauer-Faymann páros által elhatározott drasztikus külpolitikai fordulat arra épít, hogy az osztrákoknak csak a 28 százaléka tartja jónak az ország uniós tagságát. A néppárt és a szociáldemokrata párt számos vezetője sem ért egyet a népszavazásos módszerrel, a Molterer által elindított kormányválságra azonban az SPÖ vezetése csak egy választ adott, nevezetesen: Gusenbauer távozik a kancellári székből is és Faymann pártelnökként-kancellárjelöltként kampányol majd a várhatóan szeptember 14-re kitűzött általános választásokra.

A szociáldemokrata-néppárti koalíció 2007. januárjától kormányozta Ausztriát, a két párt között az első perctől kezdve rendkívül rossz volt a viszony, többet foglalkoztak egymás lejáratásával, ignorálásával, mint az ország ügyeivel. Az SPÖ hat évi ellenzékiség után került vissza a hatalomba, ez mindenképpen a nehéz időkben a pártot vezető Gusenbauernek volt köszönhető, vezetői gyengesége okolható viszont azért, hogy nem tudta igazán érvényesíteni akaratát a váratlan választási vereség miatt duzzogó néppárttal szemben. A másfél éves nagykoalíció a korábbinál szociálisabbá tette az osztrák társadalmat, létminimumot, minimálbért és minimálnyugdíjat vezettek be, elmaradt viszont az SPÖ által beígért tandíjmentesség, s nem mondták vissza a Eurofighter harci repülőgépek megrendelését sem. A másfél esztendő alatt visszaerősödött az előző érában sikeresen szétvert, szélsőjobba hajló szabadságpárt, az FPÖ, amely immár újra az ország harmadik ereje, maga mögé utasítva a gyengélkedő zöldeket. Az előre hozott választást a parlament valamennyi pártja üdvözölte, a parlamentből évekkel ezelőtt kiesett Liberális Párt befolyásos személyisége, a Strabag építőipari céget tulajdonló Hans-Peter Haselsteiner bejelentette, hogy önállóan elindul a választásokon.

Földvári Zsuzsa/Bécs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!