szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyar idő szerint vasárnap 20 óra 7 perckor Felix Baumgartner bázisugró leugrott a sztratoszféra pereméről. Az ejtőernyős fél hatkor indult a világűr peremére, hogy végrehajtsa a történelmi rekordugrást. 20 óra 17 perckor az ejtőernyős sértetlenül földet ért. Ez a történelem legmagasabbról végrehajtott ugrása, a leggyorsabb szabadesése és a legmagasabbra elérő emberrel megtett ballonos repülés.

Élő adásban követhettük Felix Baumgartner bázisugró történelmi ugrását a sztratoszféra pereméről. Baumgartner 4 perc 19 másodpercig zuhant szabadesésben, a teljes ugrásidő 9 perc 3 másodperc volt, és az ejtőernyős leggyorsabb sebessége 1137 kilométer per óra volt. Az ugrás hátteréről bővebben korábbi cikkünkben olvashat.

A hét elején többször is elhalasztották a 36 kilométeres magasságból tervezett ejtőernyős ugrást. Az amerikai Roswell mellett rekorddöntésre készülő Red Bull Stratos csapat meteorológusa időjárási okokra hivatkozva döntött a halasztásról.

Az ugrásra Baumgartner évek óta óta készült egy nyolcfős tudóscsoport segítségével, amelynek tagjai kifejlesztették neki a felemelkedéshez használt kapszulát és a védőöltözetet - írta a hvg.hu korábban. Az ugrásokat már több alkalommal el kellett halasztani különféle okokból.

Az ugrás - Kattintson a nagyobb méretért!
Red Bull

Baumgartner három világrekordot is magáénak tudhat: a legmagasabb bázisugrás és a leggyorsabb szabadesés csúcsának megdöntése mellett a felfele vezető út az eddigi legmagasabb emberrel végrehajtott ballonos repülés. Az ugrás célja azonban nem csupán a rekorddöntés: a közreműködő tudósok tapasztalataikat modernebb űrruhák és ejtőernyők fejlesztéséhez szeretnék felhasználni és információk szereznének arról, miként reagál az emberi test a hangsebesség átlépésére.

Az ugrást végrehajtó Baumgartner már többszörös világrekorder, a világ jelenleg talán legismertebb bázisugrója. A 43 éves férfi 2010-ben állította be az eddigi legalacsonyabb bázisugrás világrekordját, amikor leugrott a Rio de Janeiro-i Krisztus-szoborról. Baumgartner egyébként is híres épületek "meghódításával" vált ismertté, ugrott a franciaországi millau-i viaduktról, a malmöi Turning Torso csavarodó felhőkarcolóról, és elsőként vetette le magát a tajvani Taipei 101 toronyház, a világ akkori legmagasabb épülete tetejéről. Sőt, 2003-ban elsőként repülte át a La Manche-csatornát egy siklóernyőhöz hasonló eszköz segítségével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!