szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bocsánatot kért az izraeli miniszterelnök pénteken Törökországtól a gázai segélyflottilla elleni, kilenc török halálát okozó három évvel ezelőtti izraeli támadásért.

Az izraeli miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint Benjámin Netanjahu telefonon hívta fel Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnököt, és "bocsánatot kért a török néptől minden hibáért, amely emberéletek elvesztéséhez vezethetett, illetve belegyezett abba, hogy tető alá hozzák a kártérítési megállapodást". Erdogan elfogadta a bocsánatkérést.  

Netanjahu és Erdogan megállapodott a kétoldalú kapcsolatok rendezésében, illetve abban is, hogy visszatér állomáshelyére Jeruzsálem törökországi, illetve Ankara izraeli nagykövete.

2009 óta most először beszélt egymással a két politikus. Netanjahu kifejtette, hogy három évvel ezelőtt a Gázába tartó segélyszállító flotilla Mavi Marmara hajójának feltartóztatásakor kirobbant incidensben hadműveleti tévedésből, nem pedig szándékosan ölték meg a kilenc török utast, és sajnálatát fejezte ki a török népnek az emberek halálát okozó hibákért. A hajó aktivistákat szállított, akik megpróbálták megtörni a Hamász irányította Gázai-övezet elleni izraeli blokádot. Erdogan félreértésnek nevezte és „visszavonta” azt a kijelentését, amely szerint a cionizmus emberiség elleni bűntett lenne, de nem kért bocsánatot érte.

Nem sokkal Barack Obama amerikai elnök izraeli útjának a befejezése előtt beszélt egymással telefonon a két politikus. Izraeli médiaértesülések szerint elsőként Obama beszélt Erdogannal, majd átadta a telefont Netanjahunak. Az amerikai diplomácia régóta szorgalmazta a török-izraeli viszály rendezését, különös tekintettel a térség kihívásaira, az iráni atomfegyverkezés és a szíriai polgárháború ügyére.

Törökország és Izrael szövetségesek voltak, de kapcsolatuk fokozatosan elmérgesedett. Erdogan Izrael egyre élesebb kritikusa lett, nemzetközi fórumokon ismételten megbélyegezte a palesztinokkal kapcsolatos izraeli politikát és nyíltan támogatta a Hamászt. A svájci Világgazdasági Fórum egyik panelbeszélgetésén 2009-ben Erdogan egy gázai katonai behatolási akció miatt élesen bírálta Simon Peresz államelnököt, majd elhagyta a színpadot.

A két ország viszonya ellenségessé vált a Mavi Marmarán történt incidens után. Törökország Izrael bocsánatkérésétől és anyagi jóvátételtől tette függővé a diplomáciai viszony és a katonai együttműködés helyreállítását.

A pénteki békülő beszélgetésen a török elnök ismételten a gázai blokád megszüntetését kérte, de ezt Netanjahu elutasította. Jeruzsálem attól tart, hogy a Hamász a szabad import lehetőségét kihasználva fegyvereket szállítana az övezetbe Izrael ellen. Netanjahu bejelentette, hogy lényegében megszűnt a civil javak behozatali korlátozása. A két vezető egyetértett a gázai humanitárius helyzet javításában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!