szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brit agrárminiszter komolyan aggódik a Nagy-Britanniát is fenyegető élelmiszerhiány miatt. "Egykor a 'győzelemért ástunk', hamarosan eljöhet az idő, amikor 'a túlélésért kell ásnunk'" – figyelmeztette a lakosságot David Heath, aki szerint a briteknek újra meg kell tanulniuk, hogyan termesszenek saját kezűleg növényeket.

Élelmiszerhiánnyal kell szembenéznie Nagy-Britanniának az elkövetkező években, így könnyen lehet, hogy a lakosság arra kényszerül, hogy otthonában növényeket termesszen. Legalábbis ezt javasolja a brit kormány a Daily Telegraph cikke szerint.

David Heath brit mezőgazdasági miniszter második világháborús emlékeket idézett azzal, hogy meghirdette az "áss a túlélésért" mozgalmat. A háborúban is erre biztatták a népet az "áss a győzelemért" kampány keretében.

AFP / Leon Neal

A miniszter szerint Nagy-Britannia tévedett, amikor azt hitte, a szükséges élelmiszer teljes egészét beszerezheti importból, hiszen szakértők szerint az élelmiszerárak könnyen az egekbe szökhetnek a világpiaci trendeket és a környezeti változásokat követve, illetve járványok miatt. Ahogy történt ez 2008-ban is, amikor 30 százalékos emelkedés volt.

"Növekvő népesség mellett növekszik az élelmiszerigény itthon és világszerte is. Növelnünk kell tehát a megtermelt élelmiszerek mennyiségét" – érvelt Heath. "Hatalmas hibát követtünk el, amikor azt hittük, hogy nincs szükség termelésre az agrárszektorban, hogy mindent be tudunk szerezni, ami szükséges az ország élelmiszer-ellátásához. Egykor a 'győzelemért ástunk', hamarosan eljöhet az idő, amikor 'a túlélésért kell ásnunk'" – folytatta a miniszter, aki szerint ez a megfogalmazás csak enyhén túlzó.

"Semmi sem veszélyezteti jobban a biztonságot, mint az, ha nincs elegendő élelmiszer a lakosság ellátására, ezt nem szabad elfelejtenünk, és ennek megfelelően is kell reagálnunk a helyzetre" – mondta Heath. A miniszter szerint a génmódosított élelmiszereknek (GM) nagy szerepe lehet a jövőben az élelmiszer-szükséglet fedezésében. Kilátásba helyezte: Nagy-Britannia lobbizni fog azért, hogy az EU-tagországok feloldják a még érvényben lévő GM-korlátozásokat és –tilalmakat.

Emellett szerinte a brit gyerekeknek is meg kellene tanulniuk, hogyan termesszenek növényeket otthon és az iskolában.

Nagy-Britannia jelenleg az élelmiszer-fogyasztás 40 százalékát kénytelen importból fedezni, és az az arány egyre növekszik. A boltok polcai ugyan roskadoznak, de a beszállítói láncok igen érzékenyek a piaci változásokra – figyelmeztet egy brit kormánytámogatással működtetett élelmiszerbiztonsági program.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!