szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lezuhant a Malaysia Airlines egyik repülőgépe Ukrajnában, a Donyeck melletti, szakadárok által ellenőrzött területen. A fedélzeten legalább 298-an vesztették életüket, több forrás szerint a gépet lelőtték. Az oroszbarát lázadók tagadták, hogy bármi közük lenne a katasztrófához. Az ukrán légteret este részben lezárták.

A Malaysia Airlines Boeing 777-ese Amszterdamból tartott Kuala Lumpurba, amikor lezuhant Donyeck mellett, nagyjából 60 kilométerre az orosz határtól – jelentették ukrán és orosz források. A légitársaság a Twitteren megerősítette, hogy az ukrán légtérben elvesztette a kapcsolatot az Amszterdamból érkező MH17-es számú járattal.

AFP / Dominique Faget

A Flightradar24.com szerint az MH17-es járat 12 órakor indult az amszterdami Schiphol reptérről, és menetrend szerint 22 óra 06 perckor landolt volna Kuala Lumpurban. Magyar idő szerint 18 óra előtt nem sokkal közölte a Reuters, hogy megtalálták a repülőgép lángokban álló maradványait Kelet-Ukrajnában.

flightradar.com

Az Interfax az ukrán belügyminisztérium tanácsadóját idézve azt írta, a 280 utas és 15 fős személyzet életét veszítette, később a tanácsadó módosította a számot, e szerint az áldozatok száma meghaladja a 300-at. A Malaysia közlése szerint 283 utas és 15 fős legénység utazott a gépen.

Este a Malaysia azt közölte, hogy a gépen 154 holland, 27 ausztrál, 23 malajziai, 11 indonéz, hat brit, négy német, négy belga, három fülöp-szigeteki, és egy kanadai utazott, viszont 47 utas állampolgárságát még nem azonosították be. Közöttük lehetnek amerikaiak is.

A hvg.hu úgy tudja, a hágai konzulátust nem értesítették arról, hogy magyar utas is ült a lezuhant utasszállítón. Az Espreso ukrán tévé úgy tudja, hozzávetőleg 80 gyerek is a gépen utazott.

AFP / Dominique Faget

 

Egy sor légtársaság - köztük a Wizz Air is - bejelentette, a jövőben gépeik elkerülik majd Kelet-Ukrajnát. Később, csütörtök este az Eurocontrol nemzetközi légiirányítási szervezet úgy rendelkezett, hogy részben lezárja Ukrajna légterét.

Az ukrán rendkívüli helyzetek minisztériuma szerint a becsapódás helyszíne körül 15 kilométeres körzetben szóródtak szét testrészek, legalább 100 holttestet láttak. A Life News orosz portál borzalmas fotókat közölt a helyszínről. A New York Times szerint az, hogy sok holttest ép maradt, azt jelezheti, hogy a géppel még megpróbálhattak landolni valahogy.

AFP / Dominique Faget

Az ukrán kormányfő vizsgálatot rendelt el, az ukrán elnöki iroda pedig azt közölte, az ország hadserege nem vett részt légi támadásban. A kelet-ukrajnai szeparatisták vezetője, Alexander Borodaj a Reuters szerint viszont azt mondta, a kijevi kormányerők lőtték le a járatot.

Barack Obama amerikai elnököt tájékoztatták a történtekről az USA-ban, aki Vlagyimir Putyin elnökkel megbeszélést is tartott. Putyin közleményben fejezte ki részvétét a maláj kormányfőnek.

Gyászoló hozzátartozó Malájziában
AFP / Manan Vatsyayana

Az ukrán belügyminisztériumi tanácsadó szerint egy Buk föld-levegő rakétával lőtték le a maláj gépet, méghozzá a szeparatisták. Az Euromaidain ukrán politikai szervezet azt írta a Twitteren, a gépet terroristák lőtték le. Két amatőr videót is közzétettek, amelyeken állítólag a lezuhant gépből felszálló füst látható.

Az RT orosz tévécsatorna szerint a donyecki oroszbarát lázadók tagadták, hogy bármi közük lenne a légi katasztrófához. Ezt egyebek mellett azzal indokolták, hogy nincs olyan rakétájuk, amellyel a hírek szerint kilőtték a Boeing 777-es utasszállítót.

Mark Rutte holland miniszterelnök azt mondta, hogy mélyen sokkolták a légi katasztrófáról szóló hírek, és részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. Közölte azt is, hogy telefonon egyeztetett az ukrán elnökkel, de a beszélgetésről egyelőre nem tudni részleteket.

AFP / Dominique Faget

Az orosz hatóságok a Ria Novosztyi hírügynökség szerint engedélyt kértek az ukránoktól, hogy segédkezhessenek a helyszínen. Az Euromaidan azt jelentette, hogy az oroszbarát szeparatisták állítólag már meg is találták a gép fekete dobozát az Interfax szerint.

Később a Ria Novosztyi közölte, a lázadók hajlandóak lennének egy háromnapos tűzszünetet tartani a helyszínelés idejére.

A Malaysia Airlines egy másik, Pekingbe tartó járata tűnt el idén tavasszal a fedélzetén 239 utassal, amelynek a nyomait több ország részvételével keresték hónapokig a Csendes-óceánban.

Gyanúsított az orosz hadsereg?

Nem valószínű, hogy "szeparatista gerillák" lennének felelősek a maláj utasszállító lelövéséért. A gépet ugyanis a hírek szerint utazómagasságban érte a találat. Ilyen magasságban az ember által hordozható, kézi légvédelmi rakéták már hatástalanok. Az első értesülések meg is nevezik a valószínű eszközt, ez pedig a Buk légvédelmi rakéta. A lánctalpas vagy nehéz kerekes járműre telepített eszköz azonban semmiféle gerillacsapat felszerelésébe nem illik. A Buk rendszerben áll Ukrajnában is, valószínűtlen azonban, hogy az ukrán légvédelem tüzelt volna a gépre. Egyrészt az ukránoknak ismerniük kellett az Amszterdam felől érkező gép útvonalát, másrészt az ukrán fegyveres erők nem tudnak fegyverhasználatról, és a jelek arra utalnak, hogy a rakéta az orosz "szeparatisták" területéről indult. Oroszországban szégyenletes emlékek fűződnek az ártatlan utasszállítók lelövéséhez: 1983-ban a dél-koreai KAL-007-es járat tévedt a Szovjetunió légterébe. A Boeing 747-est egy Szu-15-ös vadászrepülőgép semmisítette meg, 269 utas és a személyzet halálát okozva. Amennyiben valóban az oroszok felelősek, akkor érthetetlenül súlyosat hibáztak: ahogy 29 éve a koreai gépnél, itt sem kísérelték meg felvenni a rádiókapcsolatot, de ezúttal még vadászgépet sem küldtek a célpont azonosítására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!