Ötezermilliárd dolláros adósságtömeg jelenik meg a világpiacon

2 perc

2005.02.03. 16:57

Magyarország hitelminősítői besorolására nem gyakorol nyomást az euróövezeti csatlakozás csúszása, mert azt az osztályzat már teljes mértékben tartalmazza - mondták csütörtökön a Standard and Poor's szakértői, miután a nemzetközi hitelminősítő közzétette idei globális szuverén adósságkibocsátási előrejelzését.

A jelentés közzétételét követő, Londonban és New Yorkban egyidejűleg tartott csütörtök délutáni telekonferencián David Beers, a cég globális szuverén adósminősítésekért felelős vezérigazgatója - az MTI kérdésére, hogy az S and P számít-e a magyar eurócsatlakozás csúszására, és ha igen, ez jelent-e nyomást a magyar adósi besorolásokra - azt mondta: az ismert költségvetési problémák miatt a magyar valutauniós csatlakozás menetrendje a korábbi "igen ambiciózus" célkitűzésekhez képest már régen elcsúszott, csakúgy, mint a környező országoké, a térség egészét nézve a 2008-2010 közötti időszakra.
 
Beers szerint a hosszú futamú magyar devizaadósság "A mínusz" szintű, stabil kilátású besorolásában már "teljes mértékben benne vannak ezek a csúszások", és a Standard and Poor's nem számol azzal, hogy a következő években jelentős lefelé irányuló nyomás nehezedne a magyar adósosztályzatra. A hét elején a legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings londoni szuverén adósi szakszemináriumán az hangzott el, hogy a cég szerint az évtized vége előtt csak Szlovákia lesz képes csatlakozni a négy legnagyobb közép-európai EU-gazdaságból az euróövezethez. Magyarország a legkedvezőbb forgatókönyv megvalósulása esetén csatlakozhat 2010-ben a valutaunióhoz, de a belépés jó eséllyel egy-két évvel csúszhat a Fitch minapi londoni szemináriumán elhangzottak szerint.

A Fitch - egyedüliként a nagy hitelminősítők közül - a magyar devizaadósi besorolásra negatív kilátást tart érvényben. A Standard and Poor's csütörtökön Londonban kiadott 2005-ös globális szuverén adósi előrejelzése szerint a világ vállalatai és kormányai az idén összesen 4819 milliárd dollárnyi új adósságajánlattal fognak előállni; ez dollárértéken 3 százalékos növekedés az előző évi 4673 milliárd dollárhoz képest.

A 2005-ben megjelenő új adósság túlnyomó részét szuverén kibocsátók viszik a piacra: az új kormányadósság értéke az idei évre várt teljes ajánlati értéken belül 4148 milliárd dollár lesz a tavaly kibocsátott 3960 milliárd dollár után a Standard and Poor's globális előrejelzése szerint. A legnagyobb egyedi szuverén kölcsönfelvevő az idén is a japán kormány lesz, 1700 milliárd dolláros hitelpiaci finanszírozási igénnyel. Ez 8 százalékkal haladja meg a tavalyit, jelezve, hogy a japán kormány a gazdaságösztönzés finanszírozását egyre nagyobb mértékben a tőkepiacról oldja meg. Az Egyesült Államok költségvetésének hitelpiaci finanszírozási igénye ugyanakkor várhatóan 6 százalékkal 806 milliárd dollárra csökken 2005-ben a "szerény mértékű" amerikai költségvetési kiigazítás következtében - áll a Standard and Poor's csütörtöki londoni előrejelzésében.

Az európai kormányok 1300 milliárd dollár új adósságot bocsátanak ki az idén, 5 százalékkal többet, mint tavaly, a latin-amerikai szuverén adósságajánlat értéke pedig 36 százalékkal 169 milliárd dollárra nő 2005-ben a hitelminősítő szerint. A jelentés szerint a világ kormányainak teljes adóssága 2005 végére el fogja érni a 28900 milliárd dollárt, ami 7,7 százalékkal több a 2004 véginél. Messze a legnagyobb egyéni adós változatlanul Japán, amelynek szuverén adóssága az idén 8610 milliárd dollár lesz a tavalyi 7840 milliárd dollár után. A 2005 végére várt japán kormányadósság a kétszerese lesz az Egyesült Államoknak jósolt szövetségi szintű adósságnak, amely a Standard and Poor's szerint az idén 4311 milliárd dollárra nő a tavalyi 3943 milliárd dollárról.