Iráni és szíriai fegyverek a Hezbollahnál

2 perc

2006.08.15. 10:54

A Hezbollah iráni és szíriai páncéltörő rakétákkal tudott súlyos veszteséget okozni az izraeli hadseregnek. Fegyvereiktől nem akarnak megválni, felrúgva a fegyverszüneti megállapodást.

La guerre est fini?
© AP
Néhány órával a tűzszünet hatályba lépése előtt, vasárnap estére sikerült bevenniük az izraeli csapatoknak a Tírtől délre eső, stratégiai jelentőségű, dombtetőre épített Gandurijeh nevű kisvárost. Számos izraeli katona elesett, amíg sikerült a Hezbollah fegyvereseit kiszorítani, akik fegyvereiket hátrahagyva vonultak vissza.

A kisváros egyik mecsetjének közelében az izraeliek egy elhagyott teherautóra bukkantak, tele AT-5 Spandel típusú páncéltörő rakétákkal. A rakétákat Oroszország fejlesztette ki, de Iránban is gyártják, 6 éve. A Hezbollah egyik elhagyott állásában nyolc lézer vezérlésű, Kornet típusú páncéltörő rakétát találtak, mely izraeli tisztek szerint „a világ legjobb gyártmányai közé tartozik”. Tokjukon a felirat: Vásárló: Szíriai Honvédelmi Minisztérium. Eladó: KPB, Tula, Oroszország.

Mint izraeli katonai szakértők elmondták, e fegyverek használatát komoly kiképzésnek kell megelőznie, bevetésükhöz néhány arab ország reguláris  hadserege sem lenne képes. A Kornetet az oroszok 1994-ben kezdték gyártani, hatótávolsága öt kilométer, dupla robbanófeje van, ami áthatol az izraeliek Merkava tankjainak páncélján. Az oroszok 1998 óta szállítanak belőle Szíriának. Az izraeli hadvezetést meglepte a Hezbollah szofisztikált fegyverzete. Páncéltörő rakétáik több tucat izraeli tankot eltaláltak, és közülük jó néhányat megsemmisítettek. Összesen 116 izraeli katona vesztette életét az ütközetekben.

A fegyverek és azok eredete legalábbis részben magyarázatul szolgál, miért volt annyira hatástalan az izraeli hadsereg öthetes akciója, és miért tudott Naszrallah sejk hétfőn „történelmi győzelemről” beszélni. A Hezbollah vezetője jelezte: szervezete megtagadja fegyvereinek átadását. „A Biztonsági Tanácsnak ez a döntése erkölcstelen, helytelen és rosszul időzített volt” - jelentette ki.

Az izraeli offenzíva sikertelensége belpolitikai vihart okozott, a zsidó állam politikai és katonai vezetőit egyre élesebb bírálatok érik, amiért nem sikerült halálos csapást mérni a Hezbollahra. A légi erőtől remélték a sikert, és amikor az elmaradt, túl későn indították el a szárazföldi hadműveleteket – hangzik a bírálat.

Általános a vélekedés, hogy a jelenlegi fegyverszünet nem lesz tartós. Bush amerikai elnök hétfői sajtóértekezletén arra utalt, hogy Irán beavatkozása figyelmeztető jel, milyen veszélyesek lennének nukleáris fegyverek birtokában. Mintha csak erre válaszolt volna a teheráni vezetés: közölték, ha Iránt Amerika megtámadja, rakétákkal szétlövik Tel-Avívot.

Daily Telegraph, Jerusalem Post, hvg.hu