Meggátolható a stressz miatti elhízás

Az emberi szervezetben a stressz hatására termelődő zsírsejtek egyik receptorára (NPY) hatva elő lehet segíteni a zsírsejtek növekedését és osztódását. A receptor blokkolása révén viszont megállítható a sejtek növekedése, sőt, a sejtek el is pusztíthatók.

  • MTI MTI
Meggátolható a stressz miatti elhízás
A krónikus stressz és az elhízás között egyenes arányú az összefüggés, állítják amerikai kutatók egérkísérletek alapján. Jelenleg még csak mérsékelni lehet a stressz által okozott károkat - olvasható a Garvan Institute of Medical Research kutatóintézet honlapján közzétett tanulmányban. A szakértők évtizedek óta tudják, hogy az  NPY névre keresztelt receptor szerepet játszik több olyan kóros elváltozásban (például a megbetegedésre való fokozott hajlam kialakulásában), ami a krónikus stresszhez köthető. A kutatók most azt is kiderítették, mi az összefüggés a krónikus stressz és az elhízás között.
 
Herbert Herzog és munkatársai vizsgálataik során azt bizonyították, hogy az állandó stressz alatt tartott egerek - magas kalóriatartalmú táplálékbevitel esetén - kétszer annyit híztak, mint a normális, átlagos körülmények között tartott egerek. A zsírsejtek receptorának szelektív gátlása vagy eltávolítása után a stresszhatás mellett még a magas kalóriatartalmú étellel etetett egerek sem híztak el. A kóros elhízással összefüggő elváltozások (magas vérnyomás, csökkent cukor-tolerancia, a máj elzsírosodása) is jelentős mértékben csökkentek.
 
A kóros túlsúly kialakulása ellen a gyógyszeripar eddig főként étvágycsökkentők kifejlesztésével próbálkozott. A kutatók reményei szerint hamarosan olyan új gyógyszerek kifejlesztésére is sor kerülhet, amelyek szelektíven gátolják a zsírsejtek Y2 receptorát, és így megakadályozzák a kóros állapotok kialakulását - olvasható az amerikai egyetemi honlapon.
Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.