A Toyota franciaországi gyárában csütörtök este óta szünetel a termelés: az onnaingi üzemben dolgozó 2700 munkásból 350-en tartják zárva éjjel-nappal a telephely négy bejáratát.
A Toyota tavaly szeptember óta többször is kénytelen volt az eladások csökkenése miatt hosszabb-rövid időszakokra leállítani a termelést. A szakszervezetek a kényszerszabadság idejére utalt munkanélküli segély helyett, amely a bruttó fizetés 60 százalékának felel meg, teljes fizetésüket követelik. A vezetőség közleményben tudatta, hogy pénteken felajánlotta a munkanélküli segély megemelését a fizetések 75 százalékára, de ezt a sztrájkolók nem akarják elfogadni.
A vezetőség bírósághoz fordult annak érdekében, hogy a gyárban újra megindulhasson a termelés. A kifizetések összegéről a tárgyalások folytatódnak.
„Átmenetileg felfüggesztjük a gyárfoglalást. Ez az egyetlen mód arra, hogy a vezetőséget a tárgyalóasztalhoz ültessük” - közölte Nicolas Benoit, a Caterpillar egyik szakszervezeti vezetője. A sztrájkolók a polgármesteri hivatal által kölcsönzött sátrakkal múlt szerda este óta vették körül a gyárat.
A világon tavaly 113 ezer főt foglalkoztató amerikai cég franciaországi vezetősége februárban jelezte, hogy két telephelyén a jelenlegi 2800 munkahelyből 733 megszüntetését tervezi. A dolgozók két héttel ezelőtt a cég négy vezetőjét Grenoble-ban 24 órára bezárták, és az akcióval annyit sikerült elérniük, hogy a tervezett helyett csak 600 munkahely szűnik meg a grenoble-i telephelyen, valamint a vezetőség a sztrájk idejére is kifizeti a dolgozóknak a teljes bérüket.
Múlt szerdán azonban a dolgozók egy része az egyik telephely elfoglalásával megakadályozta, hogy a részletek tisztására az üzemi tanács képviselői és a vezetőség tárgyalóasztalhoz üljenek. A gyár igazgatósága ezért bírósághoz fordult, amely 19 sztrájkolót illegális gyárfoglalás és a munkavégzés megakadályozása miatt napi 200 eurós bírságra ítélt, valamint felszólította őket: tegyék lehetővé az üzembe való be- illetve kijutást. A dolgozók többsége felháborodottan fogadta a bíróság döntését, és azt követelte, hogy a kormány jelöljön ki "nemzeti közvetítőt" a helyzet gyors rendezésére.
-
2009.04.20 - 08:15
-
2009.04.20 - 08:15
-
2 perc
Blokád alatt a francia Toyota-gyár
Felfüggesztették a sztrájkot a munkagépeket gyártó amerikai Caterpillar svájci határ közelében lévő franciaországi gyárában, miután a leépítési terv ellen tiltakozó dolgozókat és a cég európai vezetőségét vasárnap fogadták a francia gazdasági minisztériumban. A Toyota észak-franciaországi gyárában, Onnaingban viszont nincs előrelépés: a sztrájkolók három napja blokád alatt tartják a telephelyet.

Meghalt Ozzy Osbourne
Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
„Mindörökké Ozzy” – így búcsúztak zenésztársai Ozzy Osbourne-tól
„Az asztalán hever Epstein ügyfeleinek listája” – saját felhergelt támogatói fordultak Trump ellen
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.
Szabad Európa: Orbán arról beszélt zárt körben, hogy nincs garancia a Fidesz győzelmére
Megszólalt a Tisza szimpatizánsait leköpő vállalkozó: Beszűkült a tudatom
A Szuverenitásvédelmi Hivatal megvádolta a brit kormányt
Európa 5 legszebb vasútvonala
Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.