Biankó csekket kapott Budapest és Varsó? Ettől tartanak Európa hívei
Alkotmányos válságba jutott az EU, noha már így is van neki éppen elég gondja – írja a Bloomberg. Továbbra is aggodalmat vált ki a német alkotmánybírók döntése.
A Bloomberg véleményszerzője szerint a vírus, és a nyomában fellépő gazdasági visszaesés és adósságválság szétrobbanthatja az a valutauniót. Azon kívül egyre jobban bevadul Magyarország és Lengyelország, amely rombolja a demokráciát és jogállamot, továbbá mindinkább keresi a viszályt Brüsszellel. Úgy hogy sokan már azt kérdezik, van-e egyáltalán jövője a szervezetnek.
És akkor ehhez hozzájön, hogy a német alkotmánybírák nem akarattal ugyan, de még jobban kiélezték a helyzetet, amikor kétségbe vonták, hogy az Európai Központi Bank vásárolhat-e kötvényeket a tagállamok megsegítésére. Itt a fő gond az, hogy kinél van a főhatalom. Brüsszelnél, vagy a tagállamoknál.
A német alkotmánybíróság döntése után Orbán és Kaczynski a markát dörzsöli
A Der Spiegel cikke a fenti következtetést vonja le abból a karlsruhei határozatból, amely az Európai Központi Bank egyik kötvényprogramját kifogásolva közvetve kritizálta a unió legfőbb, és eddig megkérdőjelezhetetlennek gondolt bíróságát is. A kelet-európai jobboldali populisták örvendeznek, miután a német alkotmánybíróság az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programja kapcsán közvetve megdorgálta az Európai Unió Bíróságát (EUB), olvasható a Der Spiegel ben a karlsruhei testület keddi döntéséről.