Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen
Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.
Megfélemlítéshez és hatalmi önkényhez vezethet egy friss kormányrendelet-tervezet, amely konkrét bűncselekmény gyanúja nélkül is széles körben lehetővé tenne személyi szabadságot korlátozó intézkedést. Egy gumiszabály alapján a jövőben elektronikus nyomkövetőt tehetnek a hatóságok azokra, akiket külföldi állami vendégekre veszélyesnek ítélnek, és ezért a mozgásukban is korlátoznák őket.
A HVG is írt róla, hogy egy rendelettervezet alapján az általánosnál nagyobb távolságra is lezárhatja a kormány vagy az államfő meghívására az országba érkező, nemzetközileg védett személyek és delegációjuk tartózkodási helyét a rendőrség olyanok előtt, akik már korábban is zavaró magatartást tanúsítottak. Mások legalább a kordonig elmehetnek, ők addig sem. Ezt elektronikus nyomkövetővel ellenőriznék.
Ilyen elektronikus nyomkövető okosórát vetnének be a tüntetők ellen
Facebook / BM Rendészeti Államtitkárság
Vagyis a kormány szólásszabadság-pórázt rakna azokra a polgáraira, akik esetleg kellemetlen perceket okozhatnának akár csak egy tiltakozó táblával vagy bekiabálással fontos külföldi vendégeknek. Főleg a Magyarországot diplomáciai vendégként egyre gyakrabban felkereső putyinista autokratáknak, keleti despotáknak, vádlottak padjára készülő bukott vezetőknek és partvonalra szorult politikusoknak.
Ahol megfordulnak állami vezetők, fontos politikusok, természetes, hogy a házigazdák kiemelten figyelnek személyi védelmükre. Ahogy az is, hogy e vendégek ellen olykor tüntetnek – néha erőszakosan, néha békésen. Előbbi ellen fel kell lépni, utóbbi – egy bekiabálás, tiltakozó tábla vagy sorfal – viszont a szólásszabadság velejárója, még akkor is, ha az az illető politikusnak vagy akár a vendéglátóknak ez kínos.
Chuck Palahniuk 2023-as regénye, a Nem tart örökké már magyarul is olvasható, és választ ígér arra, miért halt meg Marilyn Monroe vagy Kurt Cobain. A művet tizennyolc éves kor alatt semmiképp sem ajánlanák – kritikusunk még fölötte se.