Valutaunió! Örül Szalámis Tóni és a frankfurti tőzsde is – 1990. július 1.
Példátlan pénz- és árucsere: keleti helyett nyugati márka, tej és kenyér, zökkenőmentesen állt át az NDK. A német egyesítéshez vezető utat felidéző "Eljött a paradicsom" című sorozatunk következő epizódja.
Bedő Iván, a HVG munkatársa 1989-ben és még jó ideig a Magyar Rádió tudósítójaként Berlinben szemtanúja volt a történelmi eseményeknek. Akkori tudósításai szinte naplóvá állnak össze. Most ezeket a posztokat olvashatják, az éppen 30 évvel ezelőtti napok sorrendjében, heti bontásban. Az első "poszt" 1989. december 4-én született, most itt van sorozatunk újabb darabja. A történelmi napló hátteréről itt olvashat.
1990. július 1., vasárnap reggel – Márkabolt
A legjobb üzletet az NDK-márka utolsó napján talán éppen Szalámis Tóni csinálta, no meg azok, akik nála vásároltak. Az élelmes nyugat-berlini kereskedő reggel 9-től késő estig felvágottat árult kétkilós csomagokban az Alexanderplatz szomszédságában, ezzel lehetővé téve a berlinieknek, hogy elköltsék maradék keleti márkájukat. Más módjuk nehezen akadt: az állami kereskedelem szombaton jórészt zárva tartott, de az eredmény már este látható volt a berlini belvárosban: a nagyáruházak és az élelmiszerüzletek részben még csak teljesen kiürítve, részben viszont már új kirakattal és természetesen új árakkal mutatták magukat az arra sétálóknak. Nyitás hétfőn reggel.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/9bacc1d9-ed79-42f7-8005-09fea833d53b.jpg)
Szombat este az NDK fővárosa csöndes nyári este képét mutatta, a város nem volt olyan élénk, mint az utóbbi hetekben. A belvárosban a szokásostól eltérően késő estig nyitva tartottak az utcai büfék, és az emberek kisebb sorokban állva várták, hogy utolsó márkáikért még egyenek-igyanak valamit. Valószerűtlenül hosszú sorok álltak viszont a néhány éjjel is nyitva tartó benzinkút előtt, pedig az előrelátó polgárok már az utóbbi hetekben időzített bombává változtatták kocsijukat vagy pincéjüket a rengeteg színültig töltött marmonkannával.
Jó keletnémet szokás szerint megint akadtak olyanok, akik elsők akartak lenni egy hosszú sor elején: voltak, akik már este odaálltak egy belvárosi bankfiók elé, hogy éjfélkor, amikor a keleti márka helyébe a német márka lép, elsőként vehessék kezükbe az új – legalábbis nekik többé-kevésbé új – pénzt. A rohamra a pénzintézetek rendkívüli kifizetőhelyek berendezésével készültek fel, és a nyugatnémet bankok is segítenek.