Economist: A populisták egész Európában veszélyeztetik a közszolgálati médiát

A demagógok vagy nyers erővel vagy anyagi eszközökkel igyekeznek engedelmességre kényszeríteni az állami rádiókat, tévéket az öreg földrészen, de azért van különbség a kontinens két fele között. Keleten ugyanis a nyomás a kormányoktól indul ki, nyugaton viszont a populista ellenzéktől – írja az Economist.

  • hvg360 hvg360
Economist: A populisták egész Európában veszélyeztetik a közszolgálati médiát

A lap helyzetképe mindjárt Szlovéniát hozza fel példaként: Jansa miniszterelnök már egy éve folyamatosan ostorozza a közösségi oldalakon az RTV-SLO-t, miután az túlságosan is független a szemében. Most már ott tart, hogy nem utalja át az intézmény költségvetésének esedékes részét. Hollandiában a járványellenes korlátozásokat elutasító tüntetők megtámadták az eseményekről beszámoló állami sajtó munkatársait. Úgy hogy le is kellett venni a logót a közvetítő kocsikról

Magyarországon és Lengyelországban pedig immár a hatalom szócsöve lett a köztelevízió, illetve rádió. Európában az egész folyamat azzal indult, hogy Putyin jó 20 éve hatalomra került. Nála jött divatba, hogy a közszolgálati híradók tartalmát a kormányüléseken határozzák meg. A lap szerint Orbán átvette a módszert, az MTVA mára nem több propaganda szervnél. Gyalázatos módon úgy alakították át, hogy kivonhassák a vonatkozó törvény hatálya alól. Két éve az európai választásoknál a vezetők már arra utasították a tudósítókat, hogy legyenek elfogultak a Fidesz javára, ezt titkos felvétel bizonyítja. A példát azután követte azután a lengyel PiS.

Orbánt másolja a lengyel kormány, amikor nekiesik a médiának

A kezdetektől Orbán Viktor illiberális forgatókönyvéből dolgozik Varsóban Jaroslaw Kaczynski, aki Lengyelország tényleges irányítójaként most a független médiát vette célba, és felvásároltatta a vidéki lapokat.