Nem kapták meg a Google milliárdját, mégsem bánatosak: filmhősök a valóságban

4 perc

2021.10.26. 15:00

A mai térképszoftverek őse jórészt egy berlini művészeti kísérlet, abból a korból, amikor még nem mindenki számított az internet térhódítására.

Lehet, hogy a Google ellopta a német fejlesztők ötletét, de ez nem szegte kedvüket. „Lehet“ – írjuk, mert ahogyan a filmben (A milliárd dolláros forráskódban), úgy a való életben is pert vesztett a berlini vállalkozás, az Art + Com. A Google Earth tehát hivatalosan, a jog szerint amerikai alkotás.

Amiről a filmben kevesebb szó esik: a berlini csapat programozózsenije, Axel Schmidt maradandót alkotott, hiszen a Google Earth elődje, a Terravision működtetéséhez kifejlesztett egy módszert, amely nélkül ma sem működhetnének az útvonaltervezők. És ha ez nem lenne elég, a Terravision után megalkotott egy újabb digitális térképet, amely a Nokia után ma nagy autógyárak kezében van. Ez a HereWeGo.

A képre kattintva nézheti meg a szemléltető videót az 1994-es Terravision és a 2011-es Google Earth hasonlóságáról
artcom.de

A Netflixen nemrég bemutatott minisorozat története röviden összefoglalható: Berlinben már az 1990-es évek elején megalkotják a földgömbre vetíthető, adatokkal megspékelt, látványosan zoomolható térképet. Az amerikai bemutatókhoz Kaliforniában kérnek segítséget, de segítőjük ellopja az ötletet, céget is alapít hozzá, azt pedig a Google felvásárolja. Az amerikai bíróság pedig nem ismeri el a berliniek szerzőségét.

Munka a 90-es évek startupjában /// A földkerekségen elsőként
Netflix