Amerikai geopolitikai szakértő: Az autokrata rendszerek a szakadék szélén a legveszélyesebbek

Könnyen előállhat, hogy hatalmas politikai vákuum keletkezik Moszkvában és Teheránban, és az űrt még radikálisabb erők, orosz ultranacionalisták, illetve iráni forradalmi gárdisták töltik be. Minél nagyobb pusztítást végez egy zsarnokság, annál súlyosabb az utána következő zűrzavar, írja Robert Kaplan, az amerikai Külpolitikai Intézet geopolitikai osztályának vezetője.

  • hvg360 hvg360
Amerikai geopolitikai szakértő: Az autokrata rendszerek a szakadék szélén a legveszélyesebbek

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Kaplan úgy ítéli meg, hogy e pillanatban sem az orosz, sem az iráni rendszert nem fenyegeti a bukás, a legújabb események azonban ízelítőt adnak abból, miként is tűnhetnek le a színről. Ám még ennél is fontosabb, mi jön utánuk.

Robert Kaplan elemzése a Project Syndicate-en és a bécsi Der Standardban egyidejűleg jelent meg. Azt emeli ki, hogy a Kelet-Ukrajnában fejvesztve menekülő orosz katonák nemigen különböztek a csőcseléktől. Miután megkínozták a helyi civil lakosságot, hirtelen elinaltak az előretörő ukrán egységek láttán.