Az én hetem: Lesznek még ennél is prosztóbb idők, írja Krusovszky Dénes

4 perc

2022.11.13. 17:00

Sorozatunkhoz öt írót kértünk fel: öt kulcsszót felhasználva írjanak arról, miként élték meg az elmúlt hetet. Krusovszky Dénesnek most ebből a készletből kellett ihletet merítenie: .negyven, eloldalgás, hullámtörés, sunnyogás.

Kulcsszavak
Negyven – Egy év alatt 40 százalékkal drágultak az élelmiszerek.
Eloldalgás – Napok óta terjed, hogy lemondott Palkovics László technológiai és ipari miniszter, hivatalos megerősítés még nincs. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter majdnem elismerte, de aztán kitáncolt. Az utód Lantos Csaba üzletember lehet (lehet, hogy ez a hétvégén már ki is derül).
Hullámtörés – Nem hozott olyan átütő sikert az amerikai félidős választás a republikánusoknak, mint amire számítottak.
Átállás – Az olimpiai bajnok Liu testvérek nem versenyeznek többé magyar színekben.
Sunnyogás – Hiába sürgeti már mindenki, a magyar kormány és a fideszes többség továbbra is csak kifogásokat keres arra, miért nem ratifikálja a magyar parlament a svéd és a finn NATO-csatlakozást.

Ki hitte volna tavaly ilyenkor, hogy a tojás lesz majd a forró téma az idei őszön? Mondjuk még mindig jobb, mintha megint a koronavírus lenne, vagy ki tudja, de akárhogy is, alighanem igen. A jobb ugyanakkor nem azt jelenti, hogy jó. Egyébként nemzetközi kontextusban is van némi fokozódás: Károly királyt megtojásolták a minap. Hol tartunk! Nem mondom, hogy van összefüggés, mert nincs, de metaforikusan meg hogyne volna.

Mifelénk az úgynevezett kisteszkóban már nem adnak csak vásárlónként egy dobozzal, igaz, ha ugyanaz az egyén kétszer vesz, külön blokkra két adagot, azt engedik. Ki érti ezt? Titokzatos elvek irányítják a döntéshozatalt mifelénk immár a legalacsonyabb szinten is. Kimondani is fájdalmas, hogy negyven százalékkal drágább minden betevő falat, pontosabban legalább negyvennel, mert ahogy én látom, van, ami ennek a sokszorosával drágult, de hát gondolom itt az átlagról van szó. Unortodoxiában élünk, semmin nem kéne meglepődni. Az mindenesetre nem tűnik felelős gazdaságpolitikának, hogy hagyunk mindent szétrohadni, de egy-két szimbolikus dolognak erőszakkal lenyomjuk az árát. Mintha ezzel bármi változna. Mármint jobbfelé, mert amúgy változik, a rossz irányba.