szerző:
Csatári Flóra Dóra
Tetszett a cikk?

Sakkozó, műkorcsolyázó és sízők is elhagyták már Magyarországot. De emlékszik arra, hogy ki volt az, aki olimpiai bajnokként végül mégsem távozott?

A magyar gyorskorcsolyasport legnagyobb csillagait veszíti el azzal, hogy Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang úgy döntött: egy másik országban folytatják pályafutásukat. Nem a Liu testvérek azonban az első országot váltó élsportolóink, csak idén ősszel az övék volt a harmadik ilyen bejelentés.

Szeptemberben jelentette be a Román Sakkszövetség, hogy Rapport Richárd román színekben folytatja, de ekkor már hónapok óta levegőben lógott a magyar nemzetközi sakknagymester országváltása. A magyar sakk állami és piaci alapú támogatása is messze elmarad a többi sportágéhoz képest, Rapportnak pedig a Superbet nevű cég milliárdos tulajdonosa adott visszautasíthatatlan szponzori ajánlatot, ami azt is tartalmazta, hogy a 26 éves sakkozónak román színekben kell versenyeznie. Rapport ezt abban a reményben fogadta el, hogy így valós esélye lesz a világbajnoki cím elnyerésére.

Rapport Richárd
AFP/ANP/Olaf Kraak

Szintén szeptemberben derült ki, hogy a 14 éves, országos junior bajnok műkorcsolyázó, Papp Vivien sem fog magyar színekben versenyezni. A korosztályában egyik legtehetségesebbnek tartott korcsolyázóról egyelőre nem lehet tudni, hol folytatja, azt viszont igen, hogy a lengyelországi Gdańskban rendezett, szeptember végi Junior Grand Prix-n már nem lehetett ott, mivel nem írta alá a sportolói szerződését.

Papp távozásának hátterében korábban orosz színekben induló korcsolyázók honosítása áll, a Facebookon arról írt, hogy mivel szép hazájának nem kell, megy oda, ahol szeretettel várják. A Válasz Online szerint korábban három helyről is kapott komoly ajánlatot, de hogy ezek közül elfogadta-e bármelyiket, azt egyelőre nem közölte. Az Instagramja szerint a hazájából elüldözték, Magyarország nem engedi versenyezni, ezért jelenleg csak non-ISU – vagyis nem a nemzetközi szövetség által szervezett – versenyeken indulhat.

Akik már nem Magyarországnak nyernek

Szőllős Barnabás, Szőllős Benjámin és Szőllős Noa Diána szintén testvérek, alpesi sízők, akik magyar színekben kezdtek versenyezni. A legidősebb Barnabás a lillehammeri ifjúsági téli olimpián még magyarként lett hetedik helyezett 2016-ban, de két év múlva az egész család Izraelbe igazolt.

Az országváltás előzménye az esetükben az volt, hogy a Szőllős-gyerekek a 2016-os magyar bajnokságon nem megfelelő orvosi igazolás miatt kétéves eltiltást kaptak, pedig a két fiú ígéretes pontokkal és előkelő ranglistahelyezéssel érkezett, jogosan bízott abban, hogy egyikük részt vehet a 2018-as pjongcsangi téli olimpián. Nem így lett. A család úgy érezte, bosszút állnak rajta, mert utánakérdezett a szövetségi pénzeknek. A szövetség tagadott, de az tény, hogy a korábban horvát állampolgár, majd honosított, 32 éves Dalibor Samsalt és Kékesi Mártont favorizálta.

A testvérek ezek után Izraelnek gyűjtötték a sikereket:

  • 2020-ban az akkor 16 éves Noa a lausanne-i téli ifjúsági olimpián szuper óriásműlesiklásban bronzérmet, lesiklásban és szlalomban pedig ezüstöt nyert;
  • 2021-ben Barnabás a 13. helyen végzett a cortinai világbajnokság alpesi összetett versenyében;
  • az idén 23 éves Barnabás a pekingi olimpián a pontszerző hatodik helyen végzett.

A sízők édesapja, Szőllős Péter az országváltásról utólag azt mondta: „Nem erős szó, hogy elűztek minket, és meg is zsaroltak: nemcsak, hogy két évre eltiltották a gyerekeket, hanem azt mondták, fogjuk be a szánkat, és akkor elengednek mindenféle retorzió nélkül. (…) Megyünk előre, de nem tudunk úgy tenni, mintha mi sem történt volna.”

Az olimpia bajnok, aki végül maradt

A szerb–horvát származású, háromszoros olimpiai-, és tizenkilencszeres bajnok magyar kajakozó, Dusev-Janics Natasa a karrierjét még jugoszláv színekben kezdte meg. Bár 1999-től Magyarországon edzett, 2000-ben még Jugoszláviát képviselve lett ifjúsági Európa-bajnok és felnőtt olimpiai negyedik helyezett. 2004 januárjában tette le a magyar állampolgársági esküt, így Athénban már magyar sportolóként szerzett két olimpiai aranyat. A következő két ötkarikás játékról is érmesként távozott: 2008-ban Pekingből egy arannyal és egy ezüsttel, 2012-ben Londonból egy ezüsttel és egy bronzzal.

Dusev-Janics Natasa
MTI / Kovács Tamás

Ezután viszont bejelentette, hogy szerb színekben folytatná. A Magyar Kajak-Kenu Szövetség 150 ezer euró (akkori árfolyamon kb. 42 millió forint) ellenében engedte volna el az olimpiai bajnokot, de Szerbia nem fizette ki ezt az összeget. Janics végül 2013 márciusában állt el az országváltási szándékától és magyar színekben folytatva nyerte meg az utolsó vb-címét.

Hova távoznak a történelmi aranyat nyerő gyorskorisok?

Kedden derült ki, hogy a Magyarország első téli olimpiai aranyérmét megnyerő gyorskorcsolyázó fivérek országváltást kezdeményeztek. Azt már nyáron bejelentette Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang, hogy a magyar válogatottól távozó kínai edzőjüket, Csang Csing Linát követve ők is Kínában fognak készülni a következő idényre.

Bár Kósa Lajos, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnöke még augusztusban kijelentette: a Liu testvérek nem kínai állampolgárok, nem is fognak országot váltani, valójában nem a derült égből villámcsapás kategória a hír, hogy az apai ágon kínai származású korcsolyázók nem akarják magyar színekben folytatni. Egyelőre még nem nevezték meg, milyen színekben folytatnák, de elég valószínű, hogy Kína lesz a célpontjuk.

Liu Shaolin Sándor (j) és testvére, a második helyezett Liu Shaoang a férfi 500 méteres verseny döntője után a rövidpályás gyorskorcsolyázók debreceni világkupaversenyén a Főnix Arénában 2021. november 20-án.
MTI / Czeglédi Zsolt

Az idei pekingi téli olimpia egyik legnagyobb sztárja is egy olyan kínai származású sportoló volt, akit külföldről honosítottak a téli játékok előtt. A freestyle síző Eileen Gu az USA-ban született, és a kínai származású édesanyja ott is nevelte föl egyedül. Az, hogy hogyan honosították, kérdéses, hiszen Kína nem ismeri el a kettős állampolgárság intézményét – emiatt a Liu fivérek olimpiai életjáradéka is veszélybe kerülhet –, de tény, hogy 2022-ben már kínaiként nyer két aranyat és egy ezüstöt az olimpián.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!