Lejtmenetbe kapcsolta a Fidesz Magyarországot, beleragadhatunk egy elhúzódó válságba

9 perc

2022.12.14. 05:00

A jelentős részben elvesztegetett 2010-es évek után a jelenlegi válságokat a Fidesz nem kezeli szisztematikusan. Az egyedi intézkedések gyakran több kárt okoznak, mint hasznot, elnyújtják, elmélyítik a problémákat, sőt újakat generálnak. Reális lehetőség, hogy a magyar gazdaság lefelé tartó spirálokba kerül.

A kormány gazdaságpolitikája hatalmas pofont kapott az üzemanyagok árstopjának kivezetésekor, múlt kedden. A kormány szokás szerint igyekszik a lépést a „brüsszeli szankciókra” fogni, de ez elég nyilvánvalóan nem igaz, az olajembargó – ami jelenleg hatályos formájában Magyarországra nem is vonatkozik – még csak előző nap lépett életbe, ráadásul az üzemanyagkáosz és a kritikus üzemanyaghiány napokkal korábban elkezdődött. Sőt ami azt illeti, már hónapokkal korábban, csak kisebb mértékben. Valójában az bizonyosodott be, hogy a kormány gazdaságpolitikájának egyik kulcseleme, a hatósági árazás nem működik.

Ahogy az nem mellesleg bebizonyosodott már számtalanszor számtalan országban – beleértve Magyarországot, amelynek a rendszerváltás előttről személyes tapasztalata van a tervgazdálkodás és a központi ármegállapítás működésképtelenségéről.

  • Egyáltalán nem állnak jól a dolgok

Az elmúlt hetekben-hónapokban meglehetősen sok kritika érte a jelenlegi és elmúlt magyar gazdaságpolitikát (mind a kormányzati, fiskális és szabályozói politikát, mind a jegybank monetáris politikáját). A legutóbbi és a legnagyobb port vert kritika Matolcsy György jegybankelnöktől érkezett, aki természetesen nem a saját monetáris politikáját kritizálta, hanem a kormány gazdaságpolitikáját. A jegybankelnök azonnali fordulatot sürgetett, és arra figyelmeztetett, hogy ha a kormány nem változtat, akkor Magyarország beragadhat egy magas infláció és lassú gazdasági növekedés jellemezte helyzetbe (vagyis stagflációba).

A kormány pontosan tudta, hogy meg kell szüntetnie az árstopot, csak az alkalmat várta, mikor tolhatja el a felelősséget

Megelőzhette volna a kormány a benzinhiányt, ha nem próbálja átírni a közgazdaságtan törvényeit. Az európai olajembargó életbelépésének másnapján a nemzetközi fejleményekre hivatkozva kapitulált. A Mol vezérigazgatója szerint a teljes leürülés kényszerítette ki az ársapka elengedését, amit kedden éjjel fél 11-kor jelentett be rendkívüli kormányinfón Gulyás Gergely miniszter és Hernádi Zsolt Mol-vezér.

Akadt, aki már államcsődöt vízionált, de legalábbis Magyarország valamiféle Törökországéhoz vagy a latin-amerikai országokéhoz hasonló lecsúszását, megszorítási-instabilitási spirálba kerülését. Ilyesfajta húrokat pengetett több alkalommal mások mellett Zsiday Viktor befektetési szakember, a jegybankot pedig mások mellett Surányi György, az intézmény volt elnöke kritizálta.