Műtrágyahiány: aszály nélkül is ugyanolyan pocsék lehet a termés jövőre, mint idén
Méregdrága a műtrágya, és mivel a gyárak nagy része áll, a tavaszi mezőgazdasági szezonra el is fogyhat. Ez az élelmiszerboltok árain is meglátszik majd.
Élelmiszerválságot is okozhat, hogy az egekbe szökött gázárak miatt leálltak az európai műtrágyagyárak – kongatta meg a vészharangot a műtrágyakirályként emlegetett Bige László, a Nitrogénművek Zrt. büntetőeljárás alá vont tulajdonosa. Bár az üzletember részben „hazabeszélhetett” az Indexnek adott nyilatkozatában, tény, hogy jelenleg az európai gyárak 70-75 százaléka nem termel. Bige cége, amely a magyarországi felhasználás közel felét állítja elő, hetekkel ezelőtt leállt, ahogy a régió másik legjelentősebb ellátója, a vágsellyei Duslo is.
A magyar agrárminiszter a közösségi oldalán a cseh mezőgazdasági mamut, az Andrej Babis exminiszterelnök érdekkörébe tartozó Agrofert vezetőivel folytatott egyeztetésről tett közzé bejegyzést, amely többek közt a Duslo anyavállalata is. A tárcától lapzártáig nem érkezett válasz arra, hogy miről folyt a diskurzus, annyi azonban biztos, hogy
az ágazat egész Európában válságos helyzetben van.
A gyártók nemcsak az energiaszükségletük kielégítésére igényelnek földgázt, hanem alapanyagként is, így annak drágulását többszörösen megérzik. Márpedig augusztusban történelmi csúcsra ugrott, egy ideig jóval 300 euró fölött volt a gáz megawattóránkénti ára az Európa legfontosabbjának számító holland tőzsdén. A fogyatkozó készletekből még lehet műtrágyát vásárolni, de egyre drágábban, és bár az augusztusi szintekhez képest mostanra esett a gázár, egyelőre bizonytalan, mikor indul újra a termelés olyan léptékben, hogy a menetrendszerű tavaszi dömpinget ki tudja szolgálni.