Nézzen körbe a munkahelyén: a kolléganői az év végéig ingyen dolgoznak
A férfiak a tizedik havi bérükkel elérik az azonos pozícióban dolgozó munkatársnőik éves fizetését. Nem csak a bérkülönbség hatalmas, a magyar nőket a gazdasági élet vezetéséből szinte teljesen kiszorítják.
Férfinak lenni nem érdem, ugyanakkor kifizetődő. Az Eurostat tavaszi adatai szerint Magyarországon a nők keresete 17 százalékkal alacsonyabb a férfi munkavállalókénál. Az elmúlt 12 év statisztikája pedig azt mutatja, még szándék sincs arra, hogy a kéthavi bérnek megfelelő különbözetet politikai akarattal csökkentsék. 2010 óta hol pár százalékkal jobb, hol pár százalékkal rosszabb volt a helyzet, az EU tagországainak átlagát meghaladja az elosztás igazságtalansága. Nem csupán az „egyenlő munkáért egyenlő bér” elve nem valósul meg az országban, de vezető pozícióba is nagyon ritkán kerülnek nők.
Kereshetne egy magyar nő is annyit, mint egy férfi, csak a kormány nem segít
A módszer megvan, ráadásul Európában több helyen ki is próbálták, sőt működik is. Van egy tippünk arra is, hogy Magyarországon miért nem működik. A kulcsmondat: a kormány szülő nőket akar.
Álságos a helyzetet azzal magyarázni, hogy a nők nem vágynak karrierre, ha van is probléma, az maximum az ő hozzáállásukban keresendő. A tapasztalat ugyanis az, hogy amíg a férfiak egyszerűen belépnek a nyitott ajtókon, amelyek a kiemelt bérekre és jó pozíciókra nyílnak, addig a nőknek kopogniuk kell, és gyakran kiderül, a bejárat kulcsra van zárva.
Az okokat kereső szakértők szerint az sem motivál az ajtó betörésére, hogy a fiatal nők alig látnak maguk előtt sikerpéldákat. Sokan ösztönszerűen tartanak attól, hogy meg tudnák-e egyáltalán állni a helyüket vezetőként.