Szeretettel Delhiből: Átok vagy áldás, hogy India a világ legnépesebb országa lesz?

5 perc

2023.01.24. 11:30

India, amely a kétezres évek óta készül a következő „ázsiai csoda” szerepére, hamarosan a világ legnépesebb országa lehet (egyesek szerint már az is), ám úgy tűnik, a népességi előnyt csak úgy tudja hatékonyan kihasználni, ha alapvető gazdasági és társadalmi „beállításokon" változtat, például többet fektet be a közegészségügybe, a közoktatásba és a kutatás-fejlesztésbe.

„Kína régóta a világ legnépesebb országa, de várhatóan hamarosan megelőzi India, ha már meg nem tette. Becslések szerint India népessége több mint 1,4 milliárd fő, és tovább növekszik" – írta néhány nappal ezelőtt a hvg.hu. A Mashable ugyancsak múlt heti cikke azt írja, a The World Population Review szerint India már meg is előzte Kínát, míg az ugyancsak demográfiai adatokat monitorozó Worldometer szerint India erősen közelíti az ázsiai nagyhatalmat. Akárhogy is: ha még nem is történt meg, idén várható, hogy India lakosságszáma elhagyja Kínáét. Mindez azok után, hogy a Föld lakosságszáma tavaly túlnőtte a 8 milliárdot.

Lesz még nyolcmilliárdnál is több a Föld lakossága, de onnan már lefelé megy a görbe

Különféle demográfiai modellek léteznek, de egyben megegyeznek: azt állítják, hogy még a napjainkban megszülető gyermekek életében stagnálni fog, majd csökkenésnek indul a Föld lakosságszáma.

„Mit lehet ezen ünnepelni?”

– kérdezi tőlem fiatal indiai-német ismerősöm (ugyanezt a kérdést teszi fel a Mashable vonatkozó cikke is). Márpedig az indiai újságok valamilyen formában kivétel nélkül pozitív eseményként könyvelik el, hogy India ebben lehagyta Kínát. A vasárnapi The Hindu egyik cikke hangsúlyozza, hogy a kínai népességcsökkenés nem egyszerű megingás, hanem tartós történelmi folyamat, amely 1961-ben kezdődött Mao „egykepolitikájával”, és ennek a módosítása nem sikerült 2016-ban. Hiába ajánlottak fel adókedvezményeket a kétgyerekeseknek, nem sikerült komoly demográfiai változást elérniük.

Három gyerek engedélyezése is kevés lesz a kínai demográfiai tragédia elkerüléséhez

Az egykepolitika olyan mértékben torzította a kínai társadalmat, és annyira fenyegeti a gazdaság jövőjét, hogy a kommunista párt családpolitikája reformjára kényszerült. A szülést megparancsolni viszont nem lehet.

A cikk további része kitér arra is, hogy Kína munkaképes lakossága egyre csökken, 2010 óta 75 millióval lett kevesebb. A munkaintenzív gyárakat Délkelet-Ázsia más részeibe telepítik át, a hatvan év feletti lakosság száma pedig 280 millióra növekedett, 30 millióval több lett a korábbi adatoknál. Úgy tűnik, hogy Kína hamarosan Japán példáját fogja követni csökkenő munkaképes lakosságával.