Három gyerek engedélyezése is kevés lesz a kínai demográfiai tragédia elkerüléséhez
Az egykepolitika olyan mértékben torzította a kínai társadalmat, és annyira fenyegeti a gazdaság jövőjét, hogy a kommunista párt családpolitikája reformjára kényszerült. A szülést megparancsolni viszont nem lehet.
Önmagához képest szélsebesen reagált a Kínai Kommunista Párt (KKP). Alig telt el három hét a tízévente esedékes, 2020-ban végrehajtott népszámlálás adatainak publikálása óta, amikor – hétfői ülésén – a politikai bizottság úgy döntött, a kínaiak a jövőben szabadon vállalhatnak három gyereket. A túlnépesedést megakadályozni hivatott egykepolitika 35 éven át volt életben, a két gyereket csak öt éve, hosszú hezitálás után engedélyezték. A mostani újabb lazítás gyorsaságát az indokolja, hogy az előbbi társadalmi pusztítását az utóbbi nem volt képes visszafordítani. A Kínai Népköztársaság hetedik népszámlálásának adatai riasztó demográfiai képet festettek, s ha a folyamatokat nem sikerül megállítani, annak súlyos gazdasági és társadalmi ára lesz.
Ilyen, amikor egy kormány nem érti, miért nem születik „elég" gyerek
A kínai vezetés a népességcsökkenéstől megrettenve, hat évvel az után, hogy egy helyett két gyereket engedélyezett a családoknak, most háromra emelte a limitet. Csakhogy nagyon sokan nem úgy képzelik el a családjukat, ahogyan azt a kormány szeretné. És a kormány már így is épp elég traumát okozott nekik.
A számokat késve hozták nyilvánosságra, a hivatalos magyarázat szerint a hétmillió kérdezőbiztos dolgát és az összesítést a koronavírus-járvány nehezítette, ezért volt szükség több időre. Pekingben ingerülten tagadták a Financial Times állítását. A brit gazdasági napilap szerint a halogatást az magyarázza, hogy keresik a lehetőséget, miként tálalják a közvéleménynek, hogy Kína lakossága tavaly először csökkent a Mao Ce-tung által elrendelt Nagy Ugrás, az erőltetett iparosítás óta, amikor – 1959–1961-ben – becslések alapján tízmilliók haltak meg. A hivatalos adatok aztán azt mutatták, hogy
Kína népessége most 1,41 milliárd főre nőtt, ami 5,38 százalékos gyarapodás az előző, 2010-es számbavételhez képest,
ám az eltelt évtized átlagosan 0,53 százalékos éves növekedése a legalacsonyabb az 1960-as évek óta. És előrevetíti az elsőség elvesztését: Kína évszázadokon keresztül a világ legnépesebb országa volt, ám ezt a címet nagyon gyorsan – akár már 2023-ban – elhódíthatja tőle India.