New York Times-elemzés: A háború rásegít, hogy erősödjön Kelet-Európa

2 perc

2023.01.27. 13:00

A lap első számú európai tudósítója úgy látja, hogy az agresszió nyomán növekedett azoknak a közép-, illetve kelet-európai országoknak a befolyása, amelyek negatívan vélekednek Oroszországról, ugyanakkor gyengültek a német és francia pozíciók. Ezzel párhuzamosan felerősödtek a törekvések az EU és a NATO bővítésére. Az Unió esetében ez a Nyugat-Balkánt jelenti, illetve azt, hogy Ukrajna és Moldova jelölti státuszt kap.

Steven Erlanger, aki 35 éve dolgozik az újságnál, idézi, hogy a német kancellár meg is mondta nyíltan: a földrész középpontja kelet felé tolódik el. Ennek megfelelően a kontinens közepéről érkező nyomás igen sokat számított abban, hogy a héten, több hónapnyi huzavona után eldőlt: mennek nyugati nehézharckocsik Ukrajnába.

Timothy Garton Ash oxfordi történész azt mondta Erlangernek, hogy igazat ad a német kormányfőnek, manapság már sokkal többet számít az Európai Tanácsban az új tagok szava, mind a biztonság, mind a nyitás ügyében. Scholz egyébként elismerte, hogy ezeknek a kormányoknak még elevenek az emlékeik a szovjet megszállásról, és vonakodnak újabb jogköröket átadni Brüsszelnek, ragaszkodnak a frissen megszerzett szuverenitáshoz.