Nemzetközi lapszemle: Az elszigetelődött Magyarországra özönlenek az EU-s hadiipari cégek

5 perc

2023.01.28. 08:00

A dollárbaloldalozó Fidesz hallgat arról, mennyivel több pénzt költ az ellenzéknél kampányra és politikai kommunikációra. A nyugati páncélosok esélyt adnak Ukrajnának.A nyugati cégeknek ígéretes Kína új hozzáállása a magánszektorhoz. Válogatás világlapokból.

  • Le Figaro

A magyar kormány azzal vádolja az ellenzéket, hogy az törvénytelen anyagi támogatást fogadott el külföldről. A Fidesz ehhez a titkosszolgálat jelentését használja, amelyben az szerepel, hogy az amerikai Demokrata Párt segítette a magyar ellenzéket. A jobboldali nacionalisták persze már 2010 óta azt hangoztatják, hogy ellenfeleik nemzetellenesek és külföldi zsoldban állnak.

Ám ezúttal most olyan bizonyítékokat tettek le az asztalra, amelyek nyugtalanítóak a másik oldal számára. Eszerint bizonyos szervezetek 4 milliárd forintot kaptak a határon túlról a választási hadjárat céljaira. Elvileg az információt bizalmasan kellett volna kezelni 30 évig, ám Kocsis Máté célszerűnek látta, hogy nyilvánosságra hozza, mondván, hogy az akció példátlan módon megsértette az ország szuverenitását.

A támogatást a New Yorkban bejegyzett Action for Democracy szervezte, amelynek tanácsadó testületében olyanok vannak, mint a politológus Francis Fukuyama, Wesley Clark volt NATO-főparancsnok és Anne Applebaum történész-újságíró. A cél az, hogy az alap magánadományokból segítse a magyar demokrácia védelmét és helyreállítását.

A mostani támadás célkeresztjében Márki-Zay Péter áll, és hatalom számára a kiindulópont az, hogy az ellenzék megszegte a pártok finanszírozásának szabályait. Csak éppen a politikus által vezetett Mindenki Magyarországa Mozgalmat nem jegyezték be pártként. Ezzel szemben a Demokratikus Akció azt mondja, hogy a kormánypárt politikai célokra használja fel a hírszerzést, noha annak inkább az orosz támadásokkal és a kínai befolyással kellene foglalkoznia, mert azok fenyegetik igazából az ország szuverenitását.