Die Zeit-kommentár: Netanjahu Orbán és Kaczynski kottájából játszik
Nem véletlen, hogy az új autokraták először mindig az Alkotmánybíróságot veszik célba. Mert ha sikerül kikapcsolni vagy megzabolázni, akkor már semmi sem áll az állam átalakításának útjában. Lapszemle.
A lap politikai rovatának vezetője egyértelműnek látja a magyar és a lengyel párhuzamot Izraelben, ahol, mint írja, a kormányfő zavartalanul, sőt otrombán igyekszik meggyengíteni, és még jó, ha nem felszámolni a hatalmi ágak megosztását. Heinrich Wefing szerint a Legfelsőbb Bíróság jogkörének megvonásával minden a terv szerint halad. A következő lépés a tekintélyuralmi többségi rendszer megteremtése lehet. Ahogy az már csak lenni szokott az ilyen rezsimekben.
Ami készül, az rettenetesen hasonlít ahhoz, amit a Fidesz, illetve a PiS már végrehajtott a jogállam ellen. A két pártvezér ott is azzal kezdte, hogy elkerülhetetlenül szükség van az igazságügy reformjára. Így szépen szétkapta az Alkotmánybíróságot. Ideológiailag engedelmes bírákkal töltötte fel a két testületet és egy sor olyan szabályt vezetett be, aminek az lett az eredménye, hogy talárban fokozatosan lehetetlenné vált az érdemi munka.
Netanjahu három oldalról támad. Először is a politikusok vennék át az irányítást abban a bizottságban, amely a bírákat nevezi ki. Vagyis végső soron ő határozhatna a posztok sorsáról, ám az az igazságszolgáltatás függetlenségének a végét jelentené. Még radikálisabb volna, hogy korlátoznák a Legfelsőbb Bíróság jogát, mármint hogy alkotmányellenesnek nyilvánítsa a parlament által hozott törvényeket. Ilyet a jövőben csak négyötödös többséggel lehetne kimondani.